Dzień Sangrii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Sangrii zostało 181 dni, czyli 5 miesięcy i 28 dni.

W 2024 roku Dzień Sangrii przypada na 20 grudnia (piątek).

20 grudnia to termin w kalendarzu świąt nietypowych, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dobrych i egzotycznych trunków alkoholowych. Wtedy właśnie przypada Dzień Sangrii.

Sangria to najpopularniejszy napój alkoholowy pochodzący z Hiszpanii, kojarzony głównie z regionem Walencji. Jego historia nie jest jednak do końca znana. Według legend już w II wieku Rzymianie podbijający Półwysep Iberyjski raczyli się tym trunkiem, oficjalnie ze względów bezpieczeństwa. Powszechnie wiadomo było, że woda w tych regionach jest niebezpieczna do picia ze względu na bakterie, dlatego często mieszano ją alkoholem, aby je zabić. Późniejsze dzieje wskazują na dużą popularność sangrii w Ameryce Łacińskiej. Tak czy inaczej zyskał on popularność dzięki Hiszpanom i imigrantom z tego kraju, dziś zresztą tylko oni i Portugalczycy mogą używać tej nazwy do oznaczania produktów. Nazwa natomiast odnosi się do głębokiego, czerwonego koloru kojarzącego się z krwią (sangria oznacza po hiszpańsku „krwawienie”).

W czym tkwi magia alkoholowej chluby Hiszpanii? Oczywiście w smaku, ale także i orzeźwiających właściwościach. Dawniej była popularna przede wszystkim wśród rolników z regionu Walencji, którzy gasili nią pragnienie podczas żniw. Dodawała sił, jednocześnie nie uderzając zbytnio do głowy. Moc alkoholowa sangrii nie powinna bowiem przekraczać 10%.
Podstawowe i tradycyjne składniki sangrii to wino i woda, dziś jednak dodawane są do niej także najróżniejsze owoce, np. arbuz, cytryny, maliny, mandarynki, truskawki, pomarańcze czy winogrona oraz sok owocowy, lód.

Jak świętować Dzień Sangrii? Nikomu nie trzeba chyba podpowiadać, ale warto wiedzieć, że ten napój alkoholowy lepiej przyrządzić samemu niż kupować gotowy w sklepie. 20 grudnia warto więc zaprosić znajomych i urządzić wspólną degustację najsłynniejszego hiszpańskiego alkoholu.