Europejska Noc Naukowców 2024

Do najbliższych obchodów Europejskiej Nocy Naukowców zostało 161 dni, czyli 5 miesięcy i 8 dni.

W 2024 roku Europejska Noc Naukowców przypada na 27 września (piątek).

Czy nauka może być ciekawa, a nawet fascynująca? Oczywiście! Wystarczy wziąć udział w Europejskiej Nocy Naukowców, by się o tym przekonać. Święto oferuje najróżniejsze warsztaty, eksperymenty czy zwiedzanie niedostępnych na co dzień laboratoriów.

Europejska Noc Naukowców


Europejska Noc Naukowców (European Researchers Night) jest cykliczną imprezą popularnonaukową, która odbywa się równocześnie w większości krajów na naszych kontynencie, w ostatni piątek września. Zainicjowana została w 2005 roku przez Komisję Europejską.

Celem święta jest promowanie szeroko pojętej nauki poprzez najróżniejsze wystawy, warsztaty, eksperymenty, konkursy, gry terenowe czy możliwość zwiedzania laboratoriów, pracowni badawczych. Dzięki imprezie każdy może się przekonać, a w szczególności dzieci i młodzież, że nauka może być pasjonująca i ciekawa oraz dowiedzieć się, jak badania naukowe poprawiają nasze codzienne życie. To także okazja, by przybliżyć pracę badaczy i jej rezultaty opinii publicznej, promować innowacyjne projekty badawcze czy zachęcić młodych ludzi do kariery naukowej.

Obchody Europejskiej Nocy Naukowców


Wydarzenie każdego roku gromadzi ponad milion odwiedzających w Europie, wstęp na większość eventów jest wolny. W Polsce udział w Europejskiej Nocy Naukowców biorą Uniwersytety, Laboratoria czy Instytucje Naukowe z całego kraju, m. in. Krakowa, Poznania, Gdańska, Torunia.

Przykładowo, podczas wydarzenia można zwiedzić komorę bezechową, wysłuchać wykładów dotyczących lewitacji magnetycznej, dowiedzieć się jak pomóc chorym zwierzętom, wykonać bomby nasienne czy izolować kod genetyczny z owoców. Są też pokazy akrobatyczne samolotów i szybowców, warsztaty dziennikarskie, konstruktorskie oraz wykłady o tym, jak działają szczepionki, sztuczna inteligencja, jak sterować dronem czy zbudować łazik z klocków Lego.

Program Europejskiej Nocy Naukowców jest bardzo ciekawy i stale aktualizowany, tak by zachęcić do udziału jak najwięcej ludzi. Każdy znajdzie coś dla siebie – od najmłodszych, którzy dopiero poznają jak funkcjonuje świat, po dorosłych, którzy mogą na własne oczy zobaczyć najnowsze innowacje i postęp technologiczny. Ogromną wartością tego wydarzenia są nie tylko warsztaty i projekty, ale i ludzie, którzy je prowadzą – w większości przypadków to osoby z osiągnięciami i ogromną wiedzą naukową.

Występowanie Europejskiej Nocy Naukowców w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek30.09.2022Europejska Noc Naukowców 2022
Piątek29.09.2023Europejska Noc Naukowców 2023
Piątek26.09.2025Europejska Noc Naukowców 2025
Piątek25.09.2026Europejska Noc Naukowców 2026
Piątek24.09.2027Europejska Noc Naukowców 2027
Piątek29.09.2028Europejska Noc Naukowców 2028
Piątek28.09.2029Europejska Noc Naukowców 2029
Piątek27.09.2030Europejska Noc Naukowców 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 27 września