Światowy Dzień Miłośników Psów 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Miłośników Psów zostało 96 dni, czyli 3 miesiące i 4 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Miłośników Psów przypada na 26 września (czwartek).

26 września przypada Światowy Dzień Miłośników Psów (926 Dog Lovers' Day), a jego celem jest uczczenie przyjaźni między tymi wspaniałymi zwierzętami a ludźmi. Jest jeszcze jeden powód do promowania tego wydarzenia – wyeliminowanie wstydliwego i okrutnego procederu, jakim jest spożywanie mięsa psów.


Światowy Dzień Miłośników Psów

Pomysłodawcą Światowego Dnia Miłośników Psów jest World Dog Alliance, międzynarodowa organizacja charytatywna założona przez pochodzącego z Szanghaju Genlina (prawdziwe nazwisko to Peng Hongling, posiada również obywatelstwo japońskie, jako Horiike Hiroshi) w celu ochrony praw psów. Data obchodów jest symboliczna - wymowa cyfr 926 w języku kantońskim jest podobna do wyrażenia „Guì yi luk”, które w tłumaczeniu oznacza „Psu łatwo jest być szczęśliwym i uszczęśliwiać ludzi.” Święto przypada dokładnie miesiąc po Międzynarodowym Dniu Psa (26 sierpnia).

Genlin pomaga także ludziom, założył m. in. szkoły, biblioteki, gimnazja dla biednych uczniów. Jego oczkiem w głowie są jednak psy, dlatego nie dziwi, że poświęcił się w walce o ich dobro i bezpieczeństwo. Aktywnie działa przeciw barbarzyńskiemu zwyczajowi jedzenia psiego mięsa, ryzykując własnym zdrowiem i reputacją. Dzięki staraniom jego organizacji udało się wprowadzić porozumienie o zakazie jedzenia mięsa psów i kotów, poparli je m. in. ponadpartyjni prawodawcy z USA, Wielkiej Brytanii i Japonii. Wysiłki World Dog Alliance wpłynęły także na poprawę losu czworonogów w Chinach znacznie się poprawił. To pokazuje, że Światowy Dzień Miłośników Psów był słuszną i potrzebną inicjatywą.


Obchody Światowego Dnia Miłośników Psów

W ramach Światowego Dnia Miłośników Psów można aktywnie wspomóc Genlina, choćby poprzez pomoc schroniskom dla zwierząt, uświadamianie innych o problemie porzucania psów czy jedzenia ich mięsa.

Właściciele psów w tym dniu mogą okazać swoją miłość do czworonogów i zabrać ich na długi spacer (np. psa ze schroniska), porozpieszczać ich głaskaniem, dodatkową porcją ulubionego jedzenia, drobnym gadżetem do zabawy itp. Ci, którzy nie mają psa, być może właśnie 26 września zdecydują się na zaadaptowanie pupilka.

Dlaczego ludzie tak bardzo kochają psy? Prawdopodobnie żadne inne zwierzę nie jest tak wierne jak te czworonogi. Pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka już od czasów starożytnych, kiedy towarzyszył mu w polowaniach i pracy. Dziś najczęściej to pełnoprawny członek rodziny, z licznymi przywilejami, jakim jest choćby wylegiwanie się na kanapie.

Występowanie Światowego Dnia Miłośników Psów w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek26.09.2022Światowy Dzień Miłośników Psów 2022
Wtorek26.09.2023Światowy Dzień Miłośników Psów 2023
Piątek26.09.2025Światowy Dzień Miłośników Psów 2025
Sobota26.09.2026Światowy Dzień Miłośników Psów 2026
Niedziela26.09.2027Światowy Dzień Miłośników Psów 2027
Wtorek26.09.2028Światowy Dzień Miłośników Psów 2028
Środa26.09.2029Światowy Dzień Miłośników Psów 2029
Czwartek26.09.2030Światowy Dzień Miłośników Psów 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 września