Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej zostało 191 dni, czyli 6 miesięcy i 7 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej przypada na 26 września (czwartek).

Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ celem Międzynarodowego Dnia dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej jest dalsze dążenie do całkowitego wyeliminowania broni jądrowej poprzez zwiększenie świadomości publicznej i edukacji na temat zagrożenia, jakie stanowi dla ludzkości broń jądrowa i konieczność ich całkowita eliminacja.

Dotychczasowo broń jądrowa została dwukrotnie wykorzystana w działaniach wojennych w czasie II wojny światowej, gdy wojska amerykańskie zrzuciły bomby jądrowe na Hiroszimę i Nagasaki. Według statystyk w obu atakach zginęło od 150 to 250 tysięcy ludzi. Wiele osób uległo groźnym poparzeniom, okaleczeniom i chorobie popromiennej. Od końca II wojny światowej mocarstwa światowe rozpoczęły produkcje arsenału bomb atomowych. 1 listopada 1952 roku dokonano eksplozji kolejnej generacji broni atomowej zwanej bombą wodorową, która miała moc 700 razy większą niż ładunek zrzucony na Hiroszimę.

Broń nuklearna została podzielona ze względu na zasięg i przeznaczenie. Pierwszą kategorię stanowi broń strategiczna, która odznacza się globalnym zasięgiem i dużą mocą przenoszonych głowic. Głównym celem ataku jest zniszczenie wrogich państw. Do drugiej kategorii należy broń operacyjna, służącą do zniszczenia głębi operacyjnej wrogich wojsk. Cechą charakterystyczną tej broni jest moc głowic podobna do skali użytej w Hiroszimie.

Jakie mogą być skutki wojny nuklearnej? Na przykładzie Hiroszimy i Nagasaki można teoretycznie określić skutki użycia broni nuklearnej. Według naukowców istnieją czynniki oddziałujące bezpośrednio i pośrednio na zaatakowane państwo. Pierwszym z nich jest kula ognia o rozmiarze kilkuset metrów i temperaturze kilku milionów stopni oraz promieniowanie cieplne, zapalające wszystko co może ulec spłonięciu. Innym skutkiem jest promieniowanie w zależności od dawki oraz opad pyłów promieniotwórczych na ziemię. Istnieje wiele hipotez określających szansę przeżycia ludności po ataku nuklearnym. Wiele z nich zakłada, że ludzkość częściowo przeżyje ale przyroda ulegnie całkowitej degradacji, co wiąże się w przyszłości z całkowitym wyginięciem ludzi. Mimo wielu scenariuszy rodem science-fiction, niewątpliwie wojna nuklearna byłaby najgorszym i najbardziej okrutnym wydarzeniem w historii dziejów ludzkości.

Występowanie Międzynarodowego Dnia dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek26.09.2022Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2022
Wtorek26.09.2023Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2023
Piątek26.09.2025Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2025
Sobota26.09.2026Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2026
Niedziela26.09.2027Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2027
Wtorek26.09.2028Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2028
Środa26.09.2029Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2029
Czwartek26.09.2030Międzynarodowy Dzień dla Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 września