Europejski Dzień Sąsiada 2020

Obchody Europejskiego Dnia Sąsiada były 40 dni, czyli 1 miesiąc i 9 dni temu.

W 2020 roku obchody Europejskiego Dnia Sąsiada przypadły na 26 maja (wtorek).

W dzisiejszych czasach więcej wiemy o kimś, kto mieszka na drugim końcu świata niż o sąsiedzie za ścianą. Często to zwykłe „dzień dobry” staje się przeszkodą nie do pokonania w kontaktach międzyludzkich. Dlatego Europejski Dzień Sąsiada jest okazją do poznania ludzi, którzy mieszkają tak blisko nas. Święto zostało ustanowione w 2000 roku z inicjatywy European Federation of Local Solidarity. Pomysł obchodzenia tego dnia narodził się w Paryżu w 1999 roku, w czasie akcji „Dzielnice bez obojętności”. Coroczne obchody organizowane są w ostatni wtorek maja w ponad 30. krajach europejskich, a także w Kanadzie.

Europejski Dzień Sąsiada jest największym świętem społeczności lokalnych w Europie, które objęte jest patronatem Komisji Europejskiej i wspierane przez Komitet Regionów. To święto zostało wpisane również w 2008 roku w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Święto zostało zorganizowane w Polsce po raz pierwszy w 2007 roku. W pierwszej edycji Europejskiego Dnia Sąsiada uczestniczyło kilkanaście polskich miast, zaś z każdym rokiem coraz więcej miejscowości dołącza do wspólnych obchodów. W tym dniu inicjowane są festyny, zabawy, wydarzenia kulturalne, które dążą do integracji lokalnych społeczności.

Główne motto święta brzmi: „Zapraszam sąsiadów na kawę", zaś celem akcji jest wzmocnienie więzi sąsiedzkich i solidarności międzyludzkiej. Obchody dnia zwracają szczególną uwagę na udzielanie wzajemnej pomocy oraz nawiązywaniu pozytywnych relacji z sąsiadami. Na stronie internetowej poświęconej Europejskiemu Dniu Sąsiada znajduje się 10 porad, które służą do pomocy w organizacji lokalnych wydarzeń:
1. Mówcie o tym dniu swoim sąsiadom – zapraszamy sąsiadów do wspólnych obchodów.
2. Zadbajcie o reklamę – wywieszamy plakaty i ogłoszenia w miejscach często uczęszczanych przez sąsiadów.
3. Znajdźcie odpowiednie miejsce – warto znaleźć miejsce, które pomieści zaproszonych sąsiadów i będzie odpowiednim miejscem do wspólnej zabawy
4. Instalacja – watro zadbać o wyposażenie miejsca spotkania w krzesła i stoliki.
5. Napoje i jedzenie – napoje i jedzenie może zostać wspólnie przyrządzone przez sąsiadów.
6. Nie zapomnicie o dzieciach – to również ich święto! – nie można przeoczyć dzieci, więc warto przygotować dla nich odpowiednie niespodzianki.
7. Nie wahajcie się z zawieraniem znajomości – należy przełamać strach i nieśmiałość, a wykonany pierwszy krok może stać się początkiem wspaniałych znajomości.
8. Uczestniczcie w sposób aktywny – dzięki aktywności można więcej osób zachęcić do wspólnych obchodów.
9. Zadbajcie o atmosferę – miła atmosfera przy odpowiedniej muzyce potrafi zintegrować lokalne społeczności.
10. To dopiero początek – Dzień Sąsiada jest początkiem umacniania sąsiedzkich więzi i solidarności. Również jest okazją do tworzenia wspólnych projektów, które mogą zmienić dotychczasową codzienność.

Występowanie Europejskiego Dnia Sąsiada w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek29.05.2018Europejski Dzień Sąsiada 2018
Wtorek28.05.2019Europejski Dzień Sąsiada 2019
Wtorek25.05.2021Europejski Dzień Sąsiada 2021
Wtorek31.05.2022Europejski Dzień Sąsiada 2022
Wtorek30.05.2023Europejski Dzień Sąsiada 2023
Wtorek28.05.2024Europejski Dzień Sąsiada 2024
Wtorek27.05.2025Europejski Dzień Sąsiada 2025
Wtorek26.05.2026Europejski Dzień Sąsiada 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 maja