Europejski Dzień Sąsiada 2023

Obchody Europejskiego Dnia Sąsiada były 13 dni temu.

W 2023 roku obchody Europejskiego Dnia Sąsiada przypadły na 26 maja (piątek).

W dzisiejszych czasach więcej wiemy o kimś, kto mieszka na drugim końcu świata niż o sąsiedzie za ścianą. Często to zwykłe „dzień dobry” staje się przeszkodą nie do pokonania w kontaktach międzyludzkich. Dlatego Europejski Dzień Sąsiada jest okazją do poznania ludzi, którzy mieszkają tak blisko nas. Święto zostało ustanowione w 2000 roku z inicjatywy European Federation of Local Solidarity. Pomysł obchodzenia tego dnia narodził się w Paryżu w 1999 roku, w czasie akcji „Dzielnice bez obojętności”. Coroczne obchody aktualnie organizowane są w ostatni piątek maja w ponad 30. krajach europejskich, a także w Kanadzie.

Europejski Dzień Sąsiada jest największym świętem społeczności lokalnych w Europie, które objęte jest patronatem Komisji Europejskiej i wspierane przez Komitet Regionów. To święto zostało wpisane również w 2008 roku w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Święto zostało zorganizowane w Polsce po raz pierwszy w 2007 roku. W pierwszej edycji Europejskiego Dnia Sąsiada uczestniczyło kilkanaście polskich miast, zaś z każdym rokiem coraz więcej miejscowości dołącza do wspólnych obchodów. W tym dniu inicjowane są festyny, zabawy, wydarzenia kulturalne, które dążą do integracji lokalnych społeczności.

Główne motto święta brzmi: „Zapraszam sąsiadów na kawę", zaś celem akcji jest wzmocnienie więzi sąsiedzkich i solidarności międzyludzkiej. Obchody dnia zwracają szczególną uwagę na udzielanie wzajemnej pomocy oraz nawiązywaniu pozytywnych relacji z sąsiadami. Na stronie internetowej poświęconej Europejskiemu Dniu Sąsiada znajduje się 10 porad, które służą do pomocy w organizacji lokalnych wydarzeń:
1. Mówcie o tym dniu swoim sąsiadom – zapraszamy sąsiadów do wspólnych obchodów.
2. Zadbajcie o reklamę – wywieszamy plakaty i ogłoszenia w miejscach często uczęszczanych przez sąsiadów.
3. Znajdźcie odpowiednie miejsce – warto znaleźć miejsce, które pomieści zaproszonych sąsiadów i będzie odpowiednim miejscem do wspólnej zabawy
4. Instalacja – watro zadbać o wyposażenie miejsca spotkania w krzesła i stoliki.
5. Napoje i jedzenie – napoje i jedzenie może zostać wspólnie przyrządzone przez sąsiadów.
6. Nie zapomnicie o dzieciach – to również ich święto! – nie można przeoczyć dzieci, więc warto przygotować dla nich odpowiednie niespodzianki.
7. Nie wahajcie się z zawieraniem znajomości – należy przełamać strach i nieśmiałość, a wykonany pierwszy krok może stać się początkiem wspaniałych znajomości.
8. Uczestniczcie w sposób aktywny – dzięki aktywności można więcej osób zachęcić do wspólnych obchodów.
9. Zadbajcie o atmosferę – miła atmosfera przy odpowiedniej muzyce potrafi zintegrować lokalne społeczności.
10. To dopiero początek – Dzień Sąsiada jest początkiem umacniania sąsiedzkich więzi i solidarności. Również jest okazją do tworzenia wspólnych projektów, które mogą zmienić dotychczasową codzienność.

Historia Europejskiego Dnia Sąsiada

Święto narodziło się we Francji jako "Fête des voisins" (Święto Sąsiada lub Dzień Sąsiada) z inicjatywy paryskiego społecznika i samorządowca Atanase Perifan-a w 1999 r. Przed 1999 rokiem w wielu belgijskich gminach podobne inicjatywy odbywały się pod nazwą "Grill sąsiedzki", "Impreza uliczna", "Kolacja Sąsiadów". Już w 2000 roku Stowarzyszenie Burmistrzów Francji , ówczesnych właścicieli lokali socjalnych (organizacje HLM ), wspierało tę inicjatywę, która następnie rozwinęła się w całej Francji. Od 2000 do 2009 roku odbywa się w ostatni wtorek maja każdego roku. Od 2010 roku festiwal organizowany jest w ostatni piątek miesiąca maja lub w pierwszy piątek czerwca.

W 2008 roku, po utworzeniu Solidaires Voisins pod koniec 2007 roku, Fête des Voisins stała się częścią programu stowarzyszenia. Przy organizacji festiwalu współpracują również niektórzy sponsorzy komercyjni. W 2019 roku dwudziesta edycja Dnia Sąsiadów zgromadziła 30 milionów ludzi w 50 krajach.

Wydarzenie to wyszło teraz poza granice swojego kraju pochodzenia, najpierw z rozszerzeniem festiwalu na Belgię i 10 europejskich miast, a następnie z organizacją Dnia Europejskiego od 2004 r . Europejski Dzień Sąsiadów odbywający się w ponad 150 miastach w Europie i poza nią, z Kanadą , Turcją i Azerbejdżanem . W sumie bierze w nim udział 36 krajów na całym świecie. Od 2009 r. Wspierany jest przez Parlament Europejski, który corocznie nadaje temu wydarzeniu patronat.

Występowanie Europejskiego Dnia Sąsiada w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek28.05.2021Europejski Dzień Sąsiada 2021
Piątek27.05.2022Europejski Dzień Sąsiada 2022
Piątek31.05.2024Europejski Dzień Sąsiada 2024
Piątek30.05.2025Europejski Dzień Sąsiada 2025
Piątek29.05.2026Europejski Dzień Sąsiada 2026
Piątek28.05.2027Europejski Dzień Sąsiada 2027
Piątek26.05.2028Europejski Dzień Sąsiada 2028
Piątek25.05.2029Europejski Dzień Sąsiada 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 maja