Dzień bez Alkoholu 2025

Do najbliższych obchodów Dnia bez Alkoholu zostało 161 dni, czyli 5 miesięcy i 10 dni.

W 2025 roku Dzień bez Alkoholu przypada na 1 czerwca (niedziela).

Dzień bez Alkoholu jest polskim świętem obchodzonym 1 czerwca. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku. Dzień bez Alkoholu został zainicjowany również ze względu na obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. W ustawie uchwalającej dzień trzeźwości można przeczytać, że: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka wzywa Rząd oraz jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu w dniu 1 czerwca”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport dotyczący rankingu państw, w których spożywana jest największa ilość napojów wysokoprocentowych. Z podanych informacji wynika, że przeciętny polski obywatel spożywa rocznie 12,5 litra czystego alkoholu, czyli dwa razy więcej niż wynosi światowa średnia – 6,2 litra i o połowę więcej niż mieszkaniec Stanów Zjednoczonych. Polskę w rankingu wyprzedzają Białorusini, Mołdawianie, Rosjanie, Czesi i Słowacy. Jednakże w raporcie również zostały uwzględnione nie pijące osoby. Gdy policzone zostaną tylko osoby spożywające alkohol, to okazuje się, że polskie społeczeństwo plasuje się na 3 miejscu, zaraz po Kazachstanie i Mołdawii.

Eksperci alarmują, że z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna mieć problem z nadużywaniem alkoholu. Jak podkreślają specjaliści, corocznie alkoholem zatruwa się około 1700 osób, zaś tyle samo umiera z jego powodu. Alkohol wyrządza ogromne szkody w organizmie człowieka. Każdego roku na marskość wątroby umiera około 7 tysięcy chorych. Niestety, alkohol coraz częściej jest przyczyną śmierci młodych osób. Szacuje się, że aż 20% zgonów w grupie wiekowej 15-29 lat związanych jest z nadużywaniem tej substancji. W Polsce alkohol jest szeroko dostępny dla prawie każdej osoby. Najczęściej Polacy spożywają piwo, które również jest uzależniające. W społeczeństwie nadal istnieje przyzwolenie i aprobata spożywania nadmiernej ilości napojów wyskokowych w czasie spotkań towarzyskich lub w trakcie odpoczynku, co również wpływa na uzależnienie od alkoholu.