Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport dotyczący rankingu państw, w których spożywana jest największa ilość napojów wysokoprocentowych. Z podanych informacji wynika, że przeciętny polski obywatel spożywa rocznie 12,5 litra czystego alkoholu, czyli dwa razy więcej niż wynosi światowa średnia – 6,2 litra i o połowę więcej niż mieszkaniec Stanów Zjednoczonych. Polskę w rankingu wyprzedzają Białorusini, Mołdawianie, Rosjanie, Czesi i Słowacy. Jednakże w raporcie również zostały uwzględnione nie pijące osoby. Gdy policzone zostaną tylko osoby spożywające alkohol, to okazuje się, że polskie społeczeństwo plasuje się na 3 miejscu, zaraz po Kazachstanie i Mołdawii.
Eksperci alarmują, że z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna mieć problem z nadużywaniem alkoholu. Jak podkreślają specjaliści, corocznie alkoholem zatruwa się około 1700 osób, zaś tyle samo umiera z jego powodu. Alkohol wyrządza ogromne szkody w organizmie człowieka. Każdego roku na marskość wątroby umiera około 7 tysięcy chorych. Niestety, alkohol coraz częściej jest przyczyną śmierci młodych osób. Szacuje się, że aż 20% zgonów w grupie wiekowej 15-29 lat związanych jest z nadużywaniem tej substancji. W Polsce alkohol jest szeroko dostępny dla prawie każdej osoby. Najczęściej Polacy spożywają piwo, które również jest uzależniające. W społeczeństwie nadal istnieje przyzwolenie i aprobata spożywania nadmiernej ilości napojów wyskokowych w czasie spotkań towarzyskich lub w trakcie odpoczynku, co również wpływa na uzależnienie od alkoholu.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony