Święto Służby Ruchu Lotniczego 2024

Obchody Święta Służby Ruchu Lotniczego były 24 dni temu.

W 2024 roku obchody Święta Służby Ruchu Lotniczego przypadły na 1 czerwca (sobota).

Pierwszy dzień czerwca to dzień Służby Ruchu Lotniczego, a także Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP – wojskowych koordynatorów pracujących na wieży lotniska. 1 czerwca to rocznica decyzji Ministra Obrony Narodowej, na podstawie której zostały sformowane służby.


Służby Ruchu Lotniczego dbają o nasze bezpieczeństwo w powietrzu

Do zadań służb należy dbanie o prawidłowe manewry samolotów podczas startu i lądowania, zapobieganie zderzeń samolotów podczas lotu, pilnowanie płynnego przepływu ruchu lotniczego, informowanie służb w przypadku konieczności akcji ratunkowej i informowanie obrony powietrznej o wszelkich nieprawidłowościach.

Służby lotnicze mają z roku na rok więcej pracy, a to przez coraz większą ilość samolotów na niebie. Trzeba pamiętać, że oprócz samolotów pasażerskich każdego dnia lądują tysiące samolotów z towarami i przesyłkami. Kontrolerzy często mają długie zmiany, co prowadzi do zmęczenia i nieplanowanych drzemek. Takie przypadki zdarzają się coraz częściej. W 2011 roku w Waszyngtonie jedyny kontroler w wieży uciął sobie drzemkę. 2 samoloty (jeden z Miami, drugi z Chicago) wielokrotnie wzywały kontrolera, ale bez skutku. Do wieży dzwonili też kontrolerzy z pobliskich lotnisk zaalarmowani przez pilotów. Na koniec to właśnie oni musieli pomóc pilotom wylądować, ponieważ kontroler się nie
obudził. Takie przypadki zdarzają się na całym świecie, również w Polsce. Na początku 2021 roku w Gdańsku samolot kurierski musiał zrobić drugi krąg, ponieważ zmęczony nocną zmianą kontroler nie odpowiadał.


Czasami dochodzi też do zderzeń samolotów w powietrzu. Do jednego z najtragiczniejszych doszło w Niemczech w 2002 roku. Nad niemieckim miastem Überlingen zderzyły się dwa samoloty – rosyjski pasażerski Tupolew Tu-154, wiozący dzieci i ich opiekunów na wakacje z Moskwy do Barcelony oraz należący do międzynarodowej firmy spedycyjnej DHL transportowy Boeing 757, lecący z włoskiego Bergamo do Brukseli. W katastrofie zmarło 71 osób, z czego 46 to dzieci.


Przyczyn wypadków mogło być kilka: systemy w centrum kontroli ruchu lotniczego były tej nocy konserwowane, linia telefoniczna tej nocy nie działała, jeden z kontrolerów wyszedł na przerwę, ponieważ odwiedziła go narzeczona, niejednoznaczność przepisów i to, że jeden z lotów nie był wcześniej zaplanowany, więc nie było go w rozkładzie lotów. Największa wina spadła na kontrolera lotu, który nie dosłyszał podobno informacji pilotów Boeinga, że zaczęli podchodzenie do lądowania. W tym samym czasie kontroler nakazał obniżenie lotu Tupolewowi, przez co samoloty się spotkały i zderzyły.

Historia ma jeszcze jeden makabryczny element: rosyjski architekt, który w katastrofie stracił żonę i dwójkę dzieci, 2 lata po katastrofie zamordował rzeczonego kontrolera w ramach zemsty.

Powyższe zdarzenia pokazują, że praca kontrolera jest bardzo odpowiedzialna i na ich barkach spoczywa bezpieczeństwo tysięcy osób każdego dnia. Kiedy następnym razem będziemy wylatywać na wakacje, warto docenić ich pracę. Kontrolerzy ruchu lotniczego mają także swoje osobne święto międzynarodowe: Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego obchodzone w październiku w rocznicę powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

Występowanie Święta Służby Ruchu Lotniczego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa01.06.2022Święto Służby Ruchu Lotniczego 2022
Czwartek01.06.2023Święto Służby Ruchu Lotniczego 2023
Niedziela01.06.2025Święto Służby Ruchu Lotniczego 2025
Poniedziałek01.06.2026Święto Służby Ruchu Lotniczego 2026
Wtorek01.06.2027Święto Służby Ruchu Lotniczego 2027
Czwartek01.06.2028Święto Służby Ruchu Lotniczego 2028
Piątek01.06.2029Święto Służby Ruchu Lotniczego 2029
Sobota01.06.2030Święto Służby Ruchu Lotniczego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 czerwca