Światowy Dzień Mleka 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Mleka zostały 192 dni, czyli 6 miesięcy i 11 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Mleka przypada na 1 czerwca (niedziela).

Mleko jest naszym pierwszym pożywieniem po urodzeniu. W wielu krajach stanowi ważny składnik codziennej diety. Nie tylko krowie mleko jest spożywane, ale również kozie, owcze, bawole, wielbłądzie oraz w dalekiej Laponii – reniferowe. Dzień Mleka został zainicjowany przez FAO (Food and Agriculture Organization – Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Głównym celem święta, które odbywa się 1 czerwca, jest promocja mleka w codziennym jadłospisie, jako bardzo ważnego elementu w naszej diecie.

Dzień jest okazją do skupienia uwagi na mleku i upowszechnienia działań związanych z mlekiem i przemysłem mleczarskim. Wiele krajów obchodzi święto mleka tego samego dnia (czyli 1 czerwca), co pokazuje, że jest ono pokarmem globalnym. Działania obejmują takie aktywności jak maratony i biegi rodzinne, demonstracje udoju i wizyty w gospodarstwie, specjalne zajęcia szkolne, koncerty, konferencje i seminaria, konkursy oraz szereg imprez poświęconych promocji wartości mleka i ilustrujących ważną rolę przemysłu mleczarskiego w gospodarce.
Mleko zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych i mineralnych do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. Biały napój jest bogaty w witaminy A, D, B2, B12. Mleko jest źródłem wapnia, potasu, fosforu, magnezu i cynku. Wapń jest niezwykle ważnym składnikiem budulcowym kości oraz pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi. Potas i magnez należą do pierwiastków chemicznych, które niezbędne są w funkcjonowaniu poszczególnych organów wewnętrznych. Potas zapewnia prawidłowe działanie systemu nerwowego, pracę mięśni oraz wpływa na poprawę zdolności myślenia oraz koncentracji. Potas, jako elektrolit reguluje gospodarkę wodną oraz kontroluje ciśnienie krwi oraz pracę nerek. Magnez, podobnie jak wapń, stanowi materiał budulcowy kości i odpowiada za skurcz mięśnia sercowego. Niedobór magnezu prowadzi do zaburzenia rytmu serca, nadciśnienia tętniczego oraz drżenia kończyn i zaburzeń nerwicowych.

Niewątpliwie, mleko pomaga zachować dobre zdrowie. Dzieci powinny codziennie pić około 2 szklanek mleka ze względu na wzmożony okres rozwoju. Zawiera ono tłuszcze, cukry i białka oraz inne pierwiastki chemiczne niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu młodego organizmu. Niestety, według statystyk dzieci coraz rzadziej piją mleko. A szklanka mleka zawiera tyle wapnia, ile 6 kg wołowiny. Wystarczy wypić 1 szklankę mleka, aby dostarczyć organizmowi ważne składniki odżywcze. Czasami pojawiają się głosy, że mleko nie jest zdrowe i może przyczynić się do pojawienia chorób. Niektóre osoby nie przyswajają laktozy lub mają alergie na mleko. Na szczęście, na rynku jest szeroki wybór zastępczego mleka pochodzenia roślinnego, które zawiera podobny skład do mleka zwierzęcego. A więc „Pij mleko, będziesz wielki!”.

Kontrowersje
W odpowiedzi na to wydarzenie, w 2017 roku został utworzony "Światowy Dzień Mleka Roślinnego ". Corocznie 22 sierpnia grupy ludzi sprzeciwiają się wobec Światowego Dnia Mleka, koncentrując się na wpływie na środowisko, wpływie na zdrowie i wykorzystywaniu zwierząt przez przemysł mleczarski.