Światowy Dzień Mleka 2020

Obchody Światowego Dnia Mleka były 68 dni, czyli 2 miesiące i 7 dni temu.

W 2020 roku obchody Światowego Dnia Mleka przypadły na 1 czerwca (poniedziałek).

Mleko jest naszym pierwszym pożywieniem po urodzeniu. W wielu krajach stanowi ważny składnik codziennej diety. Nie tylko krowie mleko jest spożywane, ale również kozie, owcze, bawole, wielbłądzie oraz w dalekiej Laponii – reniferowe. Dzień Mleka został zainicjowany przez FAO (Food and Agriculture Organization – Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Głównym celem święta, które odbywa się 1 czerwca, jest promocja mleka w codziennym jadłospisie, jako bardzo ważnego elementu w naszej diecie.

Dzień jest okazją do skupienia uwagi na mleku i upowszechnienia działań związanych z mlekiem i przemysłem mleczarskim. Wiele krajów obchodzi święto mleka tego samego dnia (czyli 1 czerwca), co pokazuje, że jest ono pokarmem globalnym. Działania obejmują takie aktywności jak maratony i biegi rodzinne, demonstracje udoju i wizyty w gospodarstwie, specjalne zajęcia szkolne, koncerty, konferencje i seminaria, konkursy oraz szereg imprez poświęconych promocji wartości mleka i ilustrujących ważną rolę przemysłu mleczarskiego w gospodarce.
Mleko zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych i mineralnych do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. Biały napój jest bogaty w witaminy A, D, B2, B12. Mleko jest źródłem wapnia, potasu, fosforu, magnezu i cynku. Wapń jest niezwykle ważnym składnikiem budulcowym kości oraz pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi. Potas i magnez należą do pierwiastków chemicznych, które niezbędne są w funkcjonowaniu poszczególnych organów wewnętrznych. Potas zapewnia prawidłowe działanie systemu nerwowego, pracę mięśni oraz wpływa na poprawę zdolności myślenia oraz koncentracji. Potas, jako elektrolit reguluje gospodarkę wodną oraz kontroluje ciśnienie krwi oraz pracę nerek. Magnez, podobnie jak wapń, stanowi materiał budulcowy kości i odpowiada za skurcz mięśnia sercowego. Niedobór magnezu prowadzi do zaburzenia rytmu serca, nadciśnienia tętniczego oraz drżenia kończyn i zaburzeń nerwicowych.

Niewątpliwie, mleko pomaga zachować dobre zdrowie. Dzieci powinny codziennie pić około 2 szklanek mleka ze względu na wzmożony okres rozwoju. Zawiera ono tłuszcze, cukry i białka oraz inne pierwiastki chemiczne niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu młodego organizmu. Niestety, według statystyk dzieci coraz rzadziej piją mleko. A szklanka mleka zawiera tyle wapnia, ile 6 kg wołowiny. Wystarczy wypić 1 szklankę mleka, aby dostarczyć organizmowi ważne składniki odżywcze. Czasami pojawiają się głosy, że mleko nie jest zdrowe i może przyczynić się do pojawienia chorób. Niektóre osoby nie przyswajają laktozy lub mają alergie na mleko. Na szczęście, na rynku jest szeroki wybór zastępczego mleka pochodzenia roślinnego, które zawiera podobny skład do mleka zwierzęcego. A więc „Pij mleko, będziesz wielki!”.

Kontrowersje
W odpowiedzi na to wydarzenie, w 2017 roku został utworzony "Światowy Dzień Mleka Roślinnego ". Corocznie 22 sierpnia grupy ludzi sprzeciwiają się wobec Światowego Dnia Mleka, koncentrując się na wpływie na środowisko, wpływie na zdrowie i wykorzystywaniu zwierząt przez przemysł mleczarski.

Występowanie Światowego Dnia Mleka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek01.06.2018Światowy Dzień Mleka 2018
Sobota01.06.2019Światowy Dzień Mleka 2019
Wtorek01.06.2021Światowy Dzień Mleka 2021
Środa01.06.2022Światowy Dzień Mleka 2022
Czwartek01.06.2023Światowy Dzień Mleka 2023
Sobota01.06.2024Światowy Dzień Mleka 2024
Niedziela01.06.2025Światowy Dzień Mleka 2025
Poniedziałek01.06.2026Światowy Dzień Mleka 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Niemcy 🇩🇪 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Francja 🇫🇷 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Holandia 🇳🇱 - Dzień Dziecka
Holandia 🇳🇱 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Austria 🇦🇹 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Irlandia 🇮🇪 - Czerwcowe Święto Bankowe

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 czerwca