Światowy Dzień Mleka 2024

Obchody Światowego Dnia Mleka były 51 dni, czyli 1 miesiąc i 20 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Mleka przypadły na 1 czerwca (sobota).

Mleko jest naszym pierwszym pożywieniem po urodzeniu. W wielu krajach stanowi ważny składnik codziennej diety. Nie tylko krowie mleko jest spożywane, ale również kozie, owcze, bawole, wielbłądzie oraz w dalekiej Laponii – reniferowe. Dzień Mleka został zainicjowany przez FAO (Food and Agriculture Organization – Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Głównym celem święta, które odbywa się 1 czerwca, jest promocja mleka w codziennym jadłospisie, jako bardzo ważnego elementu w naszej diecie.

Dzień jest okazją do skupienia uwagi na mleku i upowszechnienia działań związanych z mlekiem i przemysłem mleczarskim. Wiele krajów obchodzi święto mleka tego samego dnia (czyli 1 czerwca), co pokazuje, że jest ono pokarmem globalnym. Działania obejmują takie aktywności jak maratony i biegi rodzinne, demonstracje udoju i wizyty w gospodarstwie, specjalne zajęcia szkolne, koncerty, konferencje i seminaria, konkursy oraz szereg imprez poświęconych promocji wartości mleka i ilustrujących ważną rolę przemysłu mleczarskiego w gospodarce.
Mleko zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych i mineralnych do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. Biały napój jest bogaty w witaminy A, D, B2, B12. Mleko jest źródłem wapnia, potasu, fosforu, magnezu i cynku. Wapń jest niezwykle ważnym składnikiem budulcowym kości oraz pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi. Potas i magnez należą do pierwiastków chemicznych, które niezbędne są w funkcjonowaniu poszczególnych organów wewnętrznych. Potas zapewnia prawidłowe działanie systemu nerwowego, pracę mięśni oraz wpływa na poprawę zdolności myślenia oraz koncentracji. Potas, jako elektrolit reguluje gospodarkę wodną oraz kontroluje ciśnienie krwi oraz pracę nerek. Magnez, podobnie jak wapń, stanowi materiał budulcowy kości i odpowiada za skurcz mięśnia sercowego. Niedobór magnezu prowadzi do zaburzenia rytmu serca, nadciśnienia tętniczego oraz drżenia kończyn i zaburzeń nerwicowych.

Niewątpliwie, mleko pomaga zachować dobre zdrowie. Dzieci powinny codziennie pić około 2 szklanek mleka ze względu na wzmożony okres rozwoju. Zawiera ono tłuszcze, cukry i białka oraz inne pierwiastki chemiczne niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu młodego organizmu. Niestety, według statystyk dzieci coraz rzadziej piją mleko. A szklanka mleka zawiera tyle wapnia, ile 6 kg wołowiny. Wystarczy wypić 1 szklankę mleka, aby dostarczyć organizmowi ważne składniki odżywcze. Czasami pojawiają się głosy, że mleko nie jest zdrowe i może przyczynić się do pojawienia chorób. Niektóre osoby nie przyswajają laktozy lub mają alergie na mleko. Na szczęście, na rynku jest szeroki wybór zastępczego mleka pochodzenia roślinnego, które zawiera podobny skład do mleka zwierzęcego. A więc „Pij mleko, będziesz wielki!”.

Kontrowersje
W odpowiedzi na to wydarzenie, w 2017 roku został utworzony "Światowy Dzień Mleka Roślinnego ". Corocznie 22 sierpnia grupy ludzi sprzeciwiają się wobec Światowego Dnia Mleka, koncentrując się na wpływie na środowisko, wpływie na zdrowie i wykorzystywaniu zwierząt przez przemysł mleczarski.

Występowanie Światowego Dnia Mleka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa01.06.2022Światowy Dzień Mleka 2022
Czwartek01.06.2023Światowy Dzień Mleka 2023
Niedziela01.06.2025Światowy Dzień Mleka 2025
Poniedziałek01.06.2026Światowy Dzień Mleka 2026
Wtorek01.06.2027Światowy Dzień Mleka 2027
Czwartek01.06.2028Światowy Dzień Mleka 2028
Piątek01.06.2029Światowy Dzień Mleka 2029
Sobota01.06.2030Światowy Dzień Mleka 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 czerwca