Światowy Dzień Papugi 2024

Obchody Światowego Dnia Papugi były 18 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Papugi przypadły na 31 maja (piątek).

Ostatni dzień maja to święto papug ustanowione w celu ochrony tych egzotycznych ptaków przed nielegalnym handlem.


Papugi ot długowieczne i monogamiczne zwierzęta

Papugi to tropikalne ptaki, które żyją w Australii, Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Niektóre gatunki przybywają nawet do Europy. Są bardzo długowieczne, ponieważ niektóre gatunki dożywają nawet do 70 lat. Często wiążą się w pary na całe życie. Zagraża im niestety działalność człowieka, który zajmuje ich naturalne siedliska.


Papugi są też ofiarami nielegalnego handlu. Ich święto powstało właśnie w celu ukrócenia tego procederu. Organizacja World Parrot Trust stworzyła święto w 2004 roku, a już w 2006 roku udało się jej przeforsować zakaz handlu papugami. Pomimo tego święto celebrujemy do dzisiaj.


Papugi zasługują na swoje święto, ponieważ jako jedyne ptaki potrafią nauczyć się ludzkiej mowy. Jeżeli zależy nam na papudze, z którą można poplotkować, to warto wybrać papugę żako albo szarą. W Polsce popularne są za to papuga nimfa, ara i papuga falista. Są to też ptaki bardzo towarzyskie, dzięki czemu często są zwierzęciem domowym. To jednak hałaśliwy domownik, który swoim skrzekiem może obudzić sąsiadów. Nie znoszą jednak samotności – mogą popaść nawet w depresję! Dlatego trzeba z nimi regularnie rozmawiać albo zapewnić im towarzystwo. Jeżeli jednak kupimy parkę papug, to musimy się liczyć z tym, że z nami pewnie nie będzie chciała rozmawiać.