Dzień Wysp Kanaryjskich 2024

Obchody Dnia Wysp Kanaryjskich były 26 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Wysp Kanaryjskich przypadły na 30 maja (czwartek).

Wyspy Kanaryjskie – raj na ziemi

Wyspy Kanaryjskie to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Wpływ ma na to trwająca cały rok ładna pogoda, piękne plaże, parki narodowe, mnóstwo możliwości aktywnego wypoczynku oraz wieczna fiesta. Tutaj znajduje się najmniejszy hotel na świecie, najstarsza fabryka rumu w Europie, słynna jaskinia lawowa Cueva del Viento, pierwsze podwodne muzeum na naszym kontynencie i wiele innych unikatowych atrakcji.

Region obejmuje archipelag górzystych wysp (8 większych i 6 małych) na Oceanie Atlantyckim. Co ciekawe, Wyspy Kanaryjskie mają dwie stolice: Las Palmas na wyspie Gran Canaria oraz Santa Cruz de Tenerife na Teneryfie.

Historia Dnia Wysp Kanaryjskich

Dzień Wysp Kanaryjskich (Día de Canarias) obchodzony jest 30 maja, data ta upamiętnia
rocznicę pierwszej sesji Parlamentu Wysp Kanaryjskich (30 maja 1983 roku), która odbyła się w Santa Cruz de Tenerife. Rok wcześniej opublikowano Statut Autonomii, który uznał lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości. Pomysł na wprowadzenie Dnia Wysp Kanaryjskich pochodził od posła Oswaldo Brito, w marcu 1983 roku odbyła się debata parlamentarna, na której zatwierdzono święto państwowe i jego datę. Obchodzone jest ono na wszystkich wyspach tworzących społeczność, szkoły, firmy i instytucje są w tym dniu zamknięte.

Obchody Dnia Wysp Kanaryjskich

W dniu święta Wysp Kanaryjskich wszyscy po prostu dobrze się bawią, nie tylko w lokalach i restauracjach. Organizowane są koncerty z muzyką tradycyjną i współczesną, imprezy na plażach, gdzie ludzie tańczą, grają na instrumentach i śpiewają. Ponadto odbywają się wystawy prezentujące sztukę i rękodzieła wykonane przez lokalną społeczność, pokazy zwierząt domowych, samochodów, parady grup folklorystycznych. Nie może oczywiście zabraknąć stoisk ulicznych z degustacją wina i potraw z Wysp Kanaryjskich, takich jak choćby pomarszczone ziemniaki z sosem mojo. Wszędzie można spotkać osoby ubrane w tradycyjne stroje kanaryjskie, na domach i budynkach publicznych wiszą flagi.

Są też liczne wydarzenia sportowe jak Regaty Día de Canarias, których trasa biegnie z siedziby Królewskiego Klubu Morskiego Gran Canarii w Las Palmas do Teneryfy. Wyspy Kanaryjskie mogą też pochwalić się własnymi odmianami piłki ręcznej czy zapasów, a także oryginalnymi zawodami znanymi jako skok pasterza. Za pomocą drewnianego drągu z metalowym szpiclem zawodnicy skaczą z dużych wysokości. Salto del pastor praktykowane było już setki lat temu, w ten sposób mieszkańcy wysp pokonywali trudne tereny.

W ramach Dnia Wysp Kanaryjskich odbywają się też oficjalne uroczystości. W teatrze Guimerá w Santa Cruz de Tenerife wręczane są Złote Medale Wysp Kanaryjskich. Otrzymują je wybitni członkowie lokalnej społeczności, bądź też zasłużone instytucje, organizacje. Wśród laureatów są np. Juan Carlos I, Stowarzyszenie hodowców na Teneryfie czy Ogród botaniczny Viera y Clavijo. W kościołach natomiast odprawiane są specjalne nabożeństwa, a szkoły prowadzą dodatkowe zajęcia z historii i kultury Wysp Kanaryjskich w dniach poprzedzających święto regionu.

Występowanie Dnia Wysp Kanaryjskich w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek30.05.2022Dzień Wysp Kanaryjskich 2022
Wtorek30.05.2023Dzień Wysp Kanaryjskich 2023
Piątek30.05.2025Dzień Wysp Kanaryjskich 2025
Sobota30.05.2026Dzień Wysp Kanaryjskich 2026
Niedziela30.05.2027Dzień Wysp Kanaryjskich 2027
Wtorek30.05.2028Dzień Wysp Kanaryjskich 2028
Środa30.05.2029Dzień Wysp Kanaryjskich 2029
Czwartek30.05.2030Dzień Wysp Kanaryjskich 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Wyspy Kanaryjskie

Święta i obchody w kolejnych dniach po 30 maja