Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowej Nocy Nietoperzy zostało 67 dni, czyli 2 miesiące i 6 dni.

W 2024 roku Międzynarodowa Noc Nietoperzy przypada na 24 sierpnia (sobota).

Oczywiście, że święto nietoperzy musi przypadać na noc, a dokładnie na sobotnią noc w ostatni weekend sierpnia. To idealna okazja do obserwacji nietoperzy albo … przebrania się za Batmana.


Nietoperz to jedyny latający ssak

To dziwne połączenie pomiędzy gryzoniem a ptakiem należy do rodziny ssaków. Jest to jedyne zwierze z tej grupy, które potrafi latać. Chociaż wiele osób się ich boi, to nietoperze są nam bardzo potrzebne. Wśród aż 1400 gatunków tych zwierząt rozróżniamy te, które jedzą owady, oraz te, które jedzą owoce. Insektożerne nietoperze świetnie pozbywają się szkodników, a owocożercy pomagają pszczołom zapylać rośliny.


Nietoperze słyną przede wszystkim ze swoich zdolności do echolokacji. Gatunki żyjące w Azji i Afryce widzą w ciemnościach, ale np. nietoperze żyjące w Polsce, to właśnie dzięki echolokacji poruszają się nocą. Robią to za pomocą pisków, które odbijają się od wszelkich przeszkód i wracają do uszu ssaka. W ten sposób tworzy on mapę otoczenia. Wydawane piski są tak wysokie, że nietoperze musiały wytworzyć mechanizm, który chroni je przed głuchotą. Piski poszczególnych nietoperzy różnią się też częstotliwością, dzięki czemu osobniki polujące w stadach się rozróżniają.

Inicjatorem święta tych fascynujących ssaków była w 1997 roku organizacja EUROBATS (Porozumienie o ochronie populacji nietoperzy europejskich). Noc Nietoperzy to jednak nie tylko święto, ale też powieść na podstawie znanej gry Minecraft. Kroniki Woodsword to seria powieści właśnie na licencji gry. Druga część poświęcona jest właśnie nietoperzom, które często pojawiają się też w samej grze. Nie można mówić o nietoperzach w popkulturze i nie wspomnieć też o Batmanie. To właśnie ten superbohater jest najlepszą reklamą tych stworzeń.


A reklama im się przyda, ponieważ nietoperze straciły na popularności przez pandemię koronawirusa. Plotka, że to właśnie zjedzony na targu w Wuhan nietoperz zapoczątkował całą pandemię, spowodowała, że w wielu krajach te zwierzęta były tępione. Dlatego szczególnie ważne jest ich święto i edukacja na temat pożyteczności tych latających ssaków.

W ostatni weekend sierpnia warto wybrać się do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, gdzie występuje aż 13 gatunków nietoperzy. Jeżeli nie wybieramy się w kierunku Łodzi, to weekend będzie idealną okazją do maratonu filmów o człowieku-nietoperzu, Batmanie.

Występowanie Międzynarodowej Nocy Nietoperzy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota27.08.2022Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2022
Sobota26.08.2023Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2023
Sobota30.08.2025Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2025
Sobota29.08.2026Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2026
Sobota28.08.2027Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2027
Sobota26.08.2028Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2028
Sobota25.08.2029Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2029
Sobota24.08.2030Międzynarodowa Noc Nietoperzy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 sierpnia