Dzień Muszki 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Muszki zostało 38 dni, czyli 1 miesiąc i 7 dni.

W 2024 roku Dzień Muszki przypada na 28 sierpnia (środa).

Trudno stwierdzić, czy damy bardziej szaleją za muszkami, czy za gentlemanami, którzy je noszą. Niewątpliwie jednak do najlepszego efektu potrzebne jest jedno i drugie. Od wieków muszki są ważnym elementem eleganckiego ubioru mężczyzny. Doczekały się nawet własnego święta. Dzień Muszki (Bow Tie Day) obchodzony jest co roku 28 sierpnia.

Historia muszki

Muszka to typ krawata będący kokardą umiejscowioną przy samym kołnierzu. Jego historia sięga XVII wieku. Wtedy to chorwaccy żołnierze podczas wojny trzydziestoletniej wiązali sobie chusty na szyi, aby utrzymać rozpięcie koszuli w pożądanej pozycji. Metoda ta została przejęta przez Francuzów, a muszka stała się najmodniejszym elementem ubioru ówczesnych elegantów.

Jak świętować Dzień Muszki?

Niecodziennie trafia się okazja, by założyć muszkę. Warto jednak się w nią zaopatrzyć i dowiedzieć się więcej o zasadach jej stosowania. Sam element ubioru nie gwarantuje szyku, a niewłaściwie noszony demaskuje brak wiedzy. Poniżej kilka wskazówek dotyczących używania tego rodzaju krawata.

Jak właściwie nosić muszkę?

Czarna do smokingu, biała do fraka. Garnitur pozostawia więcej swobody w kwestii koloru muszki. Zdecydowanie lepiej wybrać tę ręcznie wiązaną – gotowe są oznaką złego stylu. Inne dodatki powinny uzupełniać i podkreślać jej kolor. Dlatego lepiej, aby nie miały one tej samej barwy (lub – o zgrozo – podobnej, ale w innym odcieniu). Szerokość ozdoby powinna być dopasowana do wielkości twarzy – zbyt mała ją poszerzy i na odwrót.

Jako że muszka jest staromodnym elementem ubioru, najlepiej unikać innych dodatków o takim samym charakterze, np. szelek czy kaszkietów. To pozwoli stworzyć świadomą kompozycję z subtelnym nawiązaniem do starej elegancji zamiast ubrać się jak własny pradziadek.