Dzień Taksówkarza 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Taksówkarza zostały 92 dni, czyli 3 miesiące .

W 2024 roku Dzień Taksówkarza przypada na 30 sierpnia (piątek).

Polscy taksówkarze obchodzą swoje święto 30 sierpnia. Choć nie istnieje jeden, międzynarodowy Dzień Taksówkarza, w niektórych krajach kierowcy również świętują tę okoliczność. W Rosji przypada ona na 22 marca.

Jak celebruje się Dzień Taksówkarza?

Kierowcy ten czas świętują – oczywiście pracując. To dla nich dobra okazja, by zadbać o aktywność fizyczną, która jest bardzo ważna przy siedzącym trybie życia. Pasażerom za to nie pozostaje nic innego jak przejechać się taksówką.

Za co cenimy taksówkarzy?

Z pewnością za ich niezawodność. Z kim, jeśli nie z taksówkarzem, dotrzemy w 10 minut na drugi koniec miasta, by zdążyć na pociąg lub samolot? Ci bohaterowie bez peleryny często urozmaicają podróż miłą pogawędką i dają pomocne wskazówki dotyczące nieznanych nam miejsc.

Taksówka – etymologia

Słowo taksówka pochodzi od nazwy licznika umieszczonego wewnątrz samochodu – taksometru. Skonstruował go w 1891 roku Friedrich Brun, a nazwa samego urządzenia to połączenie wyrazów tax (podatek, opłata) i meter (mierzyć). Słowo taksa (opłata) z kolei powstała w XVI wieku we Włoszech od nazwiska Franza von Taxis – założyciela pierwszego systemu pocztowego w Europie.

Zawód, który znika

Współcześnie zawód taksówkarza mierzy się z zagrożeniami takimi jak duże platformy do zamawiania przejazdów, które wypierają z rynku lokalnych kierowców. Z kolei rozwijająca się autonomizacja samochodów może z biegiem czasu sprawić, że jakiekolwiek osoby prowadzące pojazdy nie będą nam już potrzebne.

Żółte taksówki z Nowego Jorku

Światową rozpoznawalność zyskały nowojorskie taksówki, które wyróżniają się żółtym kolorem. Ta charakterystyczna barwa ma swoją historię! W latach 60. XX wieku w mieście roiło się od nielegalnych firm oferujących transport. Aby walczyć z przestępczością, władze nakazały przemalowanie wszystkich samochodów posiadających licencję na kolor żółty.