Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Pochodzenia Afrykańskiego zostały 233 dni, czyli 7 miesięcy i 21 dni.
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego przypada na 31 sierpnia (niedziela).
Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego (International Day for People of African Descent) to święto uchwalone przez ONZ w 2020 roku. Polacy, jak na otwarty i przyjazny naród przystało, już w latach 90. śpiewali – „Makumba, Makumba Ska, Polska Afryka, Afryka Polska”.
Ludność afrykańska na świecie i w Polsce
Afryka to drugi po Azji najbardziej zaludniony kontynent, ludność pochodzenia afrykańskiego zamieszkuje też wiele państw poza swoją ojczystą ziemią. Są to zarówno potomkowie ofiar transatlantyckiego handlu niewolnikami, jak i imigranci, którzy musieli uciekać przed wojną, chorobami czy skrajną biedą. Niestety, także w nowych krajach należą do najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych grup społecznych.
Ludność pochodzenia afrykańskiego można także spotkać w Polsce, przeważnie jednak tylko w dużych miastach. Już w czasach PRL przyjeżdżali do nas np. studenci z krajów Trzeciego Świata. Przez wiele lat Afrykańczycy dzięki swojemu wesołemu i przyjaznemu usposobieniu, zwyczajom kulturalnym, energicznej muzyce, dodawali szarym ulicom sporo kolorytu. Niestety, tak jak w wielu innych krajach, niekiedy musieli zmagać się z rasizmem. Pod koniec lat 90. popularny zespól Big Cyc nagrał kultową dziś piosenkę „Makumba”, która w wesoły sposób ośmieszała rasistów. Otrzymał za nią nawet nagrodę od ambasadora Nigerii za „propagowanie antyrasistowskich postaw". Z Nigerii pochodził także uwielbiany przez kibiców Emmanuel Olisadebe, który przyjął polski paszport i pomógł awansować naszej reprezentacji piłkarskiej na Mundial w 2002 roku, po 36 latach nieobecności.
Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego
Święto uchwalone zostało przez ONZ w 2020 roku, na jego datę wybrano 31 sierpnia. Pierwszy raz obchodzone było w 2021 roku, w połowie Międzynarodowej Dekady Osób Pochodzenia Afrykańskiego (2015-2024). Jej przesłaniem jest wezwanie do konkretnych działań ze strony państw i innych członków społeczności międzynarodowej na rzecz promowania uznania, sprawiedliwości i rozwoju ludności afrykańskiej. Coroczne święto jest rozwinięciem tej idei – docenienia ogromnego wkładu diaspory afrykańskiej w kulturę, tradycję czy politykę na całym świecie oraz eliminację wszelkich form dyskryminacji tej ludności. Organizacja Narodów Zjednoczonych za pomocą tego wydarzenia chce jednogłośnie potępić np. wszelakie brutalne praktyki i nadmierne użycie siły przez organy ścigania wobec Afrykanów czy strukturalny rasizm w systemach sądownictwa karnego. Jednym z wydarzeń, które stanowiło punkt zapalny dla ONZ, była głośna sprawa George’a Floyda, który został zamordowany podczas zatrzymania przez policjanta.
Kolejna kwestia, która jest jednym z najokrutniejszych rozdziałów w naszej historii ludzkości, to niewolnictwo – to także jeden z powodów, dla którego wprowadzono święto – by nigdy to się nie powtórzyło.
W ramach obchodów święta odbywa się globalny webinar, na którym poruszane są tematy związane z ludnością pochodzenia afrykańskiego, np. „Rozwijanie prawa do zdrowia dla osób pochodzenia afrykańskiego”. Biorą w nim udział przedstawiciele różnych organizacji z całego świata.