Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Pochodzenia Afrykańskiego były 36 dni, czyli 1 miesiąc i 5 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Osób Pochodzenia Afrykańskiego przypadły na 31 sierpnia (sobota).

Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego (International Day for People of African Descent) to święto uchwalone przez ONZ w 2020 roku. Polacy, jak na otwarty i przyjazny naród przystało, już w latach 90. śpiewali – „Makumba, Makumba Ska, Polska Afryka, Afryka Polska”.

Ludność afrykańska na świecie i w Polsce


Afryka to drugi po Azji najbardziej zaludniony kontynent, ludność pochodzenia afrykańskiego zamieszkuje też wiele państw poza swoją ojczystą ziemią. Są to zarówno potomkowie ofiar transatlantyckiego handlu niewolnikami, jak i imigranci, którzy musieli uciekać przed wojną, chorobami czy skrajną biedą. Niestety, także w nowych krajach należą do najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych grup społecznych.

Ludność pochodzenia afrykańskiego można także spotkać w Polsce, przeważnie jednak tylko w dużych miastach. Już w czasach PRL przyjeżdżali do nas np. studenci z krajów Trzeciego Świata. Przez wiele lat Afrykańczycy dzięki swojemu wesołemu i przyjaznemu usposobieniu, zwyczajom kulturalnym, energicznej muzyce, dodawali szarym ulicom sporo kolorytu. Niestety, tak jak w wielu innych krajach, niekiedy musieli zmagać się z rasizmem. Pod koniec lat 90. popularny zespól Big Cyc nagrał kultową dziś piosenkę „Makumba”, która w wesoły sposób ośmieszała rasistów. Otrzymał za nią nawet nagrodę od ambasadora Nigerii za „propagowanie antyrasistowskich postaw". Z Nigerii pochodził także uwielbiany przez kibiców Emmanuel Olisadebe, który przyjął polski paszport i pomógł awansować naszej reprezentacji piłkarskiej na Mundial w 2002 roku, po 36 latach nieobecności.

Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego


Święto uchwalone zostało przez ONZ w 2020 roku, na jego datę wybrano 31 sierpnia. Pierwszy raz obchodzone było w 2021 roku, w połowie Międzynarodowej Dekady Osób Pochodzenia Afrykańskiego (2015-2024). Jej przesłaniem jest wezwanie do konkretnych działań ze strony państw i innych członków społeczności międzynarodowej na rzecz promowania uznania, sprawiedliwości i rozwoju ludności afrykańskiej. Coroczne święto jest rozwinięciem tej idei – docenienia ogromnego wkładu diaspory afrykańskiej w kulturę, tradycję czy politykę na całym świecie oraz eliminację wszelkich form dyskryminacji tej ludności. Organizacja Narodów Zjednoczonych za pomocą tego wydarzenia chce jednogłośnie potępić np. wszelakie brutalne praktyki i nadmierne użycie siły przez organy ścigania wobec Afrykanów czy strukturalny rasizm w systemach sądownictwa karnego. Jednym z wydarzeń, które stanowiło punkt zapalny dla ONZ, była głośna sprawa George’a Floyda, który został zamordowany podczas zatrzymania przez policjanta.

Kolejna kwestia, która jest jednym z najokrutniejszych rozdziałów w naszej historii ludzkości, to niewolnictwo – to także jeden z powodów, dla którego wprowadzono święto – by nigdy to się nie powtórzyło.

W ramach obchodów święta odbywa się globalny webinar, na którym poruszane są tematy związane z ludnością pochodzenia afrykańskiego, np. „Rozwijanie prawa do zdrowia dla osób pochodzenia afrykańskiego”. Biorą w nim udział przedstawiciele różnych organizacji z całego świata.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Osób Pochodzenia Afrykańskiego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa31.08.2022Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2022
Czwartek31.08.2023Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2023
Niedziela31.08.2025Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2025
Poniedziałek31.08.2026Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2026
Wtorek31.08.2027Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2027
Czwartek31.08.2028Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2028
Piątek31.08.2029Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2029
Sobota31.08.2030Międzynarodowy Dzień Osób Pochodzenia Afrykańskiego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 sierpnia