Międzynarodowy Dzień Sępa 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Sępa zostało 259 dni, czyli 8 miesięcy i 16 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Sępa przypada na 6 września (sobota).

Sepy to ptaki, które cieszą się złą opinią. Czy to z powodu ich wyglądu, czy sposobu odżywiania, nie wiadomo. Warto odczarować zły wizerunek sępa w pierwszą sobotę września.


Sępy spełniają ważną rolę sanitarną


Jak wiadomo, sępy to padlinożercy. Jedzą resztki zwierząt pozostawione przez inne drapieżniki. Jedzenie padliny źle się nam kojarzy, ale w rzeczywistości jest bardzo potrzebne. Dzięki sępom i innym zwierzętom, które odżywiają się w ten sposób, nie rozprzestrzenia się wiele chorób i zarazków. Dlatego są one bardzo ważnym elementem ekosystemu.


Chociaż ich rola jest bardzo istotna, to sępy tak jak większość zwierząt jest zagrożona przez człowieka. Chociaż ludzie nie polują bezpośrednio na te ptaki, to polują na ich pożywienie. Zwierzyna, która została postrzelona i pozostawiona, może spowodować u sępa zatrucie ołowiem. Sępy to jedne z najbardziej zagrożonych ptaków. Dlatego właśnie w celu zwiększenia świadomości o tych ptakach i zagrożeniach, z jakimi muszą zmierzyć, powstał Międzynarodowy Dzień Sępa. Inicjatorami akcji były organizacje Birds of Prey Programme of the Endangered Wildlife Trust w Afryce Południowej oraz angielska Hawk Conservancy Trust. Organizacje dokładają wszelkich wysiłków, żeby chronić sępy i pracują nad zmianą wizerunku tych potrzebnych ptaków.


Zły image sępów widać nawet w polskich powiedzonkach – nikt z nas nie chciałby przecież zostać nazwany sępem. Ptaki mogą nam się też źle kojarzyć przez swój wygląd. W zależności od gatunku mogą mieć nawet metr wysokości, są łyse i mają „przygarbioną” szyję. Na pewno nie pomaga też ich wizerunek w bajkach. Niektóre z nich, np. Epoka Lodowcowa czy Księga Dżungli, przedstawiają je jednak pozytywnie i tego się trzymajmy w ich święto.