Światowy Dzień Brody 2024

Obchody Światowego Dnia Brody były 37 dni, czyli 1 miesiąc i 7 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Brody przypadły na 7 września (sobota).

W każdą pierwszą sobotę września obchodzimy święto brodaczy. Ten symbol męskości wraca obecnie do łask, a salony barberskie przeżywają odrodzenie.


Historia Dnia Brody jest pokręcona jak same brody

Geneza święta nie jest do końca znana. Duńscy wikingowie już 800 lat p.n.e. celebrowali swoje brody. Nie była to wtedy konkretna data, a różne obchody. Inne kraje również mają swoje tradycje, niektóre z nich szalone. W szwedzkim Dönskborg gładko ogoleni mężczyźni byli „wypędzani” z miasta do lasu, gdzie musieli spędzić noc. W tym samym czasie brodacze w mieście palili ich podobizny. Na południu Hiszpanii z kolei brodacz stawał do walki z chłopcem bez zarostu. W każdym miejscu na świecie zgolenie tego dnia brody uważane jest za świętokradztwo.

Przeciętna broda rośnie 13 centymetrów na rok. Podobno gdyby Panowie przez całe życie się nie golili, to ich brody wynosiłyby 7,5 metra! Byłaby to oszczędność czasu, ponieważ mężczyzna spędza na goleniu 3350 godzin podczas życia. Broda to nie tylko oznaka męskości – posiadanie takiego zarostu pomaga w utrzymaniu nawilżenia skóry twarzy i chroni przed alergiami.

Obecnie broda to już nie tylko długo niegolony zarost. Brodacze dbają o swoje brody, strzygą je u barbera, pielęgnują je odpowiednimi olejkami, szamponami, szczotkami, balsamami, a nawet korzystają z ręczników otwierających pory. Wiele sklepów ma w swojej ofercie produkty tylko dla brodaczy.


Zadbaj o swojego brodacza

W przypadku Pań zalecane jest umilanie dnia swojemu brodatemu partnerowi. Sami posiadacze zarostu koniecznie muszą o niego zadbać. Wizyta u barbera to świetna okazja do skuszenia się na wymyślny wzorek albo nowy kształt zarostu. Warto też pomyśleć nad zakupieniem produktów pielęgnacyjnych dla brody.