Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Współpracy Policyjnej zostały 83 dni, czyli 2 miesiące i 21 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej przypada na 7 września (sobota).

W świecie, gdzie ludzie swobodnie mogą przemieszczać się między państwami (np. w Unii Europejskiej), współpraca służb policyjnych na poziomie międzynarodowym jest niezwykle ważna. Dzięki niej można zatrzymać groźnych przestępców i zapobiec kolejnym zbrodniom. Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej to święto, które jest ważnym krokiem w tej dziedzinie. Data obchodów 7 września nawiązuje do powstania Interpolu w 1923 roku.

Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej


Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej (International Day of Police Cooperation) to święto zainicjowane przez Norwegię i Brazylię na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wpisuje się to w trzy filary działalności tej organizacji, czyli pokój i bezpieczeństwo, prawa człowieka oraz zrównoważony rozwój. Bez skutecznego i odpowiedzialnego egzekwowania prawa będą one mocno zachwiane.

W dzisiejszym, coraz bardziej zglobalizowanym świecie, wiele zagrożeń ma właśnie charakter ponad państwowy – terroryzm, handel narządami, ludźmi, narkotykami, przestępczość zorganizowana czy cyberprzestępczość. Tylko osiągnięcie wysokiego poziomu współpracy na poziomie globalnym, regionalnym i subregionalnym między policjami z różnych krajów, może im skutecznie przeciwdziałać.

Interpol – pierwsza międzynarodowa policja


Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej przypada 7 września. Data nawiązuje do powstania Interpolu w 1923 roku, kiedy w Wiedniu powołano Międzynarodową Komisję Policji Kryminalnych. Jednym z organizatorów Komisji był polski inspektor Wiktor Ludwikowski. Interpol (International Criminal Police Organization), czyli międzynarodowa organizacja policji pomaga organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości. Funkcjonuje w 195 państwach – sieć Krajowych Biur Interpolu koordynowana jest przez Sekretariat Generalny, który ma swoją siedzibę we francuskim Lyonie. Wymiana informacji odbywa się w czterech językach angielskim, francuskim, hiszpańskim i arabskim.

Działalność Interpolu można zobrazować na przykładzie uczestnictwa polskiej policji, która od samego początku istnienia tej formacji jest jej członkiem. Nasze służby mają dostęp do obszernych zbiorów danych oraz nowoczesnego systemu wymiany informacji o globalnym zasięgu, mogą też bez żadnego problemu kontaktować się z organami ścigania innych państw. Dzięki temu, kiedy osoba popełniająca przestępstwo w naszym kraju ucieknie za granicę, nadal będzie poszukiwana.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Współpracy Policyjnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek07.09.2023Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2023
Niedziela07.09.2025Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2025
Poniedziałek07.09.2026Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2026
Wtorek07.09.2027Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2027
Czwartek07.09.2028Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2028
Piątek07.09.2029Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2029
Sobota07.09.2030Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2030
Niedziela07.09.2031Międzynarodowy Dzień Współpracy Policyjnej 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 września