Dzień Czytania Książek 2023

Obchody Dnia Czytania Książek były 88 dni, czyli 2 miesiące i 27 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Czytania Książek przypadły na 6 września (środa).

Dzień Czytania Książek (ang. Read a Book Day) obchodzimy 6 września. Chłodne początki jesieni sprzyjają leżeniu godzinami pod kocem z książką i herbatą. Jeśli pozostaje wtedy jeszcze choć odrobina lata, można chłonąć ją na dworze wraz z kolejnymi stronami powieści.

Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale rozpowszechniło się w innych krajach. Obecnie także w Polsce zajmuje ważne miejsce w kalendarzu miłośników dobrej lektury. Celem Dnia Czytania Książek jest zachęcić ludzi do chwilowego oddania się tej intelektualnej rozrywce zamiast mediom społecznościowym i innym środkom przekazu, które nie sprzyjają relaksowi i wyciszeniu.

Jak obchodzić Dzień Czytania Książek?

Świętować można na wiele sposobów. Jeśli czytasz książki na co dzień, warto tego dnia zrobić to w innym, wyjątkowym miejscu, które może potem stać się tym ulubionym. Przy sprzyjającej pogodzie dobrze jest czytać na zewnątrz. Dzięki temu dodatkową korzyścią będzie przebywanie na świeżym powietrzu.

Innym sposobem jest sięgnąć po książkę innego autora niż Twój ulubiony, poznać kolejny gatunek czy skorzystać z zasobów innej biblioteki lub księgarni. Jednym słowem – postaw na nowość!

Dzień Czytania Książek to okazja, by zachęcić do tej rozrywki rodzinę i znajomych, którzy z lekturą są na bakier. Jeśli sam nie czytałeś od długiego czasu, 6 września to szansa na zmianę.

Inne święta

Dzień Czytania Książek to niejedyne takie święto. To medium doceniamy też podczas innych okazji, takich jak: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Dzień Miłośników Książek, Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, Tydzień Zakazanych Książek, Światowy Dzień Głośnego Czytania, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom czy Dzień Czytania Tolkiena.

Korzyści intelektualne płynące z czytania

Czytanie książek ma znaczący na rozwój języka dziecka. Odgrywa równie ważną rolę w życiu dorosłych. Kształtuje umiejętność skupienia uwagi na jednej czynności przez długi czas. To szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy zdolność ta zanika w wyniku kontaktu z nowymi mediami. Są one dynamiczne, a informacje i obrazy w nich – niestałe. Tradycyjne czytanie pozwala więc uchronić się przed poważnymi skutkami rozwijającej się cywilizacji.

Wie o tym doskonale Bill Gates, który przecież z komputerami i nowymi mediami ma wiele wspólnego. Większą sympatię do czytania niż np. telewizji można zauważyć u wielu zamożnych czy wykształconych ludzi.

Książka niejedno ma imię

Współczesny świat oferuje nam jednak połączenia tradycyjnego czytania z technologią. E-booki to powszechne zjawisko, które ułatwia życie w niejednej sytuacji. Audiobooki z kolei otwierają nowe możliwości czytelnicze osobom niewidomym.