Światowy Dzień Astmy 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Astmy zostało 135 dni, czyli 4 miesiące i 15 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Astmy przypada na 6 maja (wtorek).

Światowy Dzień Astmy został ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy-GINA (Global Initiative for Astma). Corocznie święto obchodzone jest w pierwszy wtorek maja od 1998 roku. Od 2007 roku hasło obchodów brzmi: „Przejmij kontrolę nad astmą", zaś celem dnia jest zwrócenie uwagi społecznej na coraz powszechniejszy problem astmy oraz dążenie do promowania idei kontroli nad tą chorobą przez pacjenta. W tym dniu różne organizacje apelują do osób cierpiących na objawy astmy o skorzystanie z porady lekarskiej.

Astma jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dróg oddechowych związanym z nadwrażliwością oskrzeli na różne drażniące czynniki, na przykład alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny. To choroba, która staje się coraz powszechniejsza wśród różnych grup społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na astmę choruje około 300 mln, zaś w Polsce około 4 mln osób cierpi na tę chorobę. Z danych szacunkowych wynika, że roczna światowa liczba zgonów z powodu astmy wynosi 250 tys.

Astma jest poważną i nieuleczalną chorobą, która może doprowadzić do przedwczesnej śmierci pacjenta. Choroba potrafi znacznie upośledzać jakość życia chorych i negatywnie wpływać na funkcjonowanie w życiu rodzinnym oraz społecznym. Według badań naukowych astma jest również głównym czynnikiem ryzyka obturacyjnej choroby płuc (POChP), ważniejszym nawet niż palenie tytoniu, zaś obturacyjna choroba płuc prowadzi do inwalidztwa oddechowego.

Eksperci przewidują, że astma staje się trzecią przyczyną zgonów na świecie. Badania kanadyjskie wykazały, że nieleczeni lub źle leczeni chorzy na astmę przechodzą 5 razy częściej zawały serca niż osoby przyjmujące leki na astmę. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia wiedza dotycząca objawów i leczenia astmy. Dokładna obserwacja oraz szybka reakcja pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii. Według specjalistów, aż 70% przypadków astmy zaczyna się przed 3 rokiem życia i dlatego ważna jest szybka interwencja rodziców, w przypadku niepokojących zmian skórnych bądź innych objawów.

Choć nie istnieje skuteczny lek w leczeniu astmy, to najczęściej farmakoterapia i różne metody terapeutyczne pozwalają na znaczne złagodzenie objawów tej choroby. Stosowanie się do zaleceń lekarzy i regularnie zażywanie leków może przyczynić się do zachowania aktywnego trybu życia.