Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2025

Do najbliższych obchodów Święta świętych Apostołów Filipa i Jakuba zostało 286 dni, czyli 9 miesięcy i 13 dni.

W 2025 roku Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba przypada na 6 maja (wtorek).

6 maja Kościół w Polsce (3 maja zagranicą) wspomina Apostołów Filipa i Jakuba – ich święto obchodzone jest wspólnie, ponieważ relikwie Apostołów znajdują się w tym samym miejscu - w Bazylice Dwunastu Świętych Apostołów w Rzymie.

Św. Filip Apostoł


Filip pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, najprawdopodobniej był żonaty i miał dzieci. W Ewangelii pojawia się m. in. podczas cudownego nakarmienia rzeszy przez Pana Jezusa. Filip został wtedy wystawiony na próbę, wątpił bowiem czy wystarczy chleba dla wszystkich potrzebujących. Inna sytuacja, w której Filip szuka odpowiedzi miała miejsce podczas ostatniej wieczerzy. Poprosił Jezusa, aby pokazał zgromadzonym Apostołom swojego niebieskiego Ojca. Chrystus odpowiedział mu: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czyż nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec jest we Mnie?". Tym samym Zbawiciel wytłumaczył swoim uczniom najintymniejszy związek, jaki w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej istnieje pomiędzy Ojcem i Synem. Filip Apostoł odegrał też ważną rolę w organizacji oddania hołdu Jezusowi przez grupę Greków.

W źródłach pozabiblijnych można znaleźć informacje o głoszeniu nauk przez Filipa m. in. w krainie Partów, w Helladzie, okolicach Donu i Dniepru, oraz jego męczeńskiej śmierci w Hierapolis. Za panowania Domicjana (81-96) miał zostać skazany na ukrzyżowanie i ukamienowanie.

Filip jest patronem Antwerpii oraz pilśniarzy i czapników.

Św. Jakub Apostoł


Drugi z Apostołów wspominanych w dniu 6 maja to Jakub, nazywany Młodszym lub Mniejszym. Jego postać jest o tyle tajemnicza, że często myli się go z innym Jakubem - Apostołem, dla odmiany zwanym Starszym. Dzisiejszy bohater pochodził z Nazaretu, był synem Kleofasa i Marii oraz rodzonym bratem św. Judy Tadeusza. Jako ostatni dołączył do grona uczniów Chrystusa. Po jego zmartwychwstaniu przewodniczył gminie chrześcijańskiej w Jerozolimie, jednym z jego misji była walka o zachowanie przez wiernych niektórych przepisów prawa Mojżeszowego. Wyróżniał się jednak zrozumieniem, bowiem nie narzucał tego poganom i osobom nawróconym. Wyświadczył też przysługę św. Pawłowi podczas soboru apostolskiego, gdzie przedstawił takie stanowisko w sprawie przestrzegania przepisów prawa Mojżeszowego.

Apostoł zginął śmiercią męczeńską w 62 roku, został strącony ze szczytu świątyni, a potem ukamienowany. Św. Jakub jest patronem dekarzy.

Obchody Święta św. Apostołów Filipa i Jakuba


Wspomnienie Apostołów Filipa i Jakuba obchodzone jest tego samego dniu, głównie dlatego, iż ich relikwie złożono w jednym miejscu - Bazylice Dwunastu Świętych Apostołów w Rzymie. Z drugiej strony ich historia i nauka z tego płynąca dla wiernych jest podobna – obaj poszli za Jezusem na dobre i złe, zaufali mu, mimo że po drodze miewali wątpliwości, co najlepiej widać na przykładzie Filipa.

Święto ku czci św. Apostołów Filipa i Jakuba początkowo obchodzono 1 maja, a po reformie kalendarza liturgicznego w 1969 roku 3 maja. W Polsce w tym dniu ma miejsce uroczystość ku czci Matki Bożej Królowej Polski, dlatego przeniesiono je na dzień 6 maja.

Występowanie Święta świętych Apostołów Filipa i Jakuba w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota06.05.2023Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2023
Poniedziałek06.05.2024Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2024
Środa06.05.2026Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2026
Czwartek06.05.2027Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2027
Sobota06.05.2028Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2028
Niedziela06.05.2029Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2029
Poniedziałek06.05.2030Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2030
Wtorek06.05.2031Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 maja