Święto Osła zostało zainicjowane przez Raziqa Arka, naukowca badającego zwierzęta pustynne. Pewnego dnia zauważył, że pracowity osioł nie ma swojego święta. Stworzył grupę na Facebooku, na której opisał historię osła i jego wkład w rozwój handlu i przemysłu. Z tej koncepcji w 2018 roku powstało oficjalne święto.
Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu osłów przez ludzi pojawiają się już 4000 lat p.n.e. Zostały one udomowione nawet wcześniej niż koń. Obecnie dzikie osły występują tylko w Afryce Północnej. Osły były wykorzystywane jako zwierzęta juczne, ponieważ są bardzo silne i posłuszne. Wytrzymują wysokie temperatury i świetnie czują się na pustyni. Dzięki swojej świetnej pamięci zapamiętują konkretne trasy i miejsca, a nawet wcześniej poznane osły.
Święto Osła jest obchodzone szczególnie hucznie w Meksyku. Zwierzęta są wtedy przystrajane w barwne stroje i prowadzane po ulicach przez właścicieli. Osłom zakłada się peruki, maski, a nawet... sztuczne rzęsy. Meksykanie spożywają wtedy trunek pulque i bawią się na ulicach. Jest to okazja do okazania szacunku dla osłów i ich ciężkiej pracy.
Dzień Osła to okazja do zainteresowania się losem tych zwierząt
Osły, chociaż wiernie służą człowiekowi, jak wiele innych zwierząt są też często maltretowane i źle traktowane. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Dzień Osła to dobra okazja, żeby zainteresować się sytuacją tych mądrych zwierząt. Istnieje wiele organizacji, które służą jako schroniska dla starych osłów. Te spokojne zwierzęta służą też często jako zwierzęcy terapeuci dla dzieci. Warto wspierać takie miejsca, ponieważ pomagają wszystkim zainteresowanym.
Popularne osły Współcześnie najbardziej popularnym osłem jest prawdopodobnie Osioł z serii filmów Shrek. To fikcyjny astmatyczny, szybko mówiący osioł stworzony przez Williama Steiga (merykańskiego pisarza i rysownika) i zaadaptowany przez DreamWorks Animation do serii Shrek. Jest opisywany jako nieatrakcyjny, astmatyczny, niezręczny i głupkowaty najlepszy przyjaciel głównego bohatera. W angielskojęzycznej wersji osła dubbinguje Eddie Murphy, w polskiej wersji filmu osłowi głosu użyczył Jerzy Stuhr.
Innym, być może nie mniej popularnym osłem jest Kłapouchy, przyjaciel Kubusia Puchatka, fikcyjna postać książek autorstwa Alana Alexandra Milne. Fizycznie Kłapouchy jest opisywany jako „stary szary osioł”. Ma długi, odpinany ogon z różową kokardką na końcu, którą Kłapouchy bardzo lubi.
Osołek Ruccio to kolejny przedstawiciel literacki wśród osłów. El Rucio był osłem Sancho Pansy w klasycznej książce Don Kichot autorstwa Miguela de Cervantesa.
W wielu włosko-amerykańskich domach w okresie świąt Bożego Narodzenia nadal można spotkać osła Dominika - był gwiazdą nowatorskiej płyty Lou Monte z lat 60. Wśród popularnych osłów wymienia się jeszcze takie imiona jak: - Brighty - był prawdziwym osłem i słodką postacią tytułową w książce dla dzieci Marguerite Henry, Brighty of the Grand Canyon - Edward (Edouard) jest uroczym bohaterem osiołka francuskiego pisarza dla dzieci Philipe'a Dumasa - Dickey, Jacquot, Tewfik, Florence i Jenny to jedne z osłów królowej Wiktorii. Królowa Wiktoria przez całe życie kochała osły. Jej pierwszy osioł, Dickey, został jej podarowany przez wuja, gdy była małą dziewczynką. Jej ulubionym był Jacquot, osioł, którego widziała, jak ciągnął chłopski wóz na Riwierze Francuskiej. Sama targowała się z chłopem i kupiła Jacquota za 200 franków. Służył jej przez wiele lat.