Dzień Okulistów i Okulistyki 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Okulistów i Okulistyki zostało 288 dni, czyli 9 miesięcy i 15 dni.

W 2025 roku Dzień Okulistów i Okulistyki przypada na 9 maja (piątek).

9 maja to zarówno Dzień Okulistów i Okulistyki, jak i rocznica urodzin Ferdinanda Monoyera. Był on francuskim okulistą, który miał wielki wkład w tę dziedzinę medycyny. Święto jest świetną okazją do zbadania swoich oczu.


Ferdinand Monoyer ojcem okulistyki

Ten francuski naukowiec urodzony i pracujący w Lyonie przedstawił światu termin dioptri. Nazywamy tak odległość, z jakiej jesteśmy w stanie odcyfrować litery. Tablica, którą odczytujemy u okulisty, nosi jego nazwisko. Naukowiec bardzo sprytnie ukrył na niej swoje imię i nazwisko. Jeżeli przeczytamy litery na wykresie od dołu do góry pomijając najniższy wers to po lewej stronie ukaże nam się nazwisko Monoyer oraz skrót DM (od doktor medycyny). Czytając tablicę tak samo, ale po prawej stronie zobaczymy imię Ferdinand.

Wzrok to jeden z najważniejszych, a dla wielu najważniejszy zmysł. Aż 80% informacji o świecie otrzymujemy właśnie dzięki oczom, od nich zależą też nasze wspomnienia. Gałka oczna to drugi po mózgu najbardziej skomplikowany narząd w ciele człowieka. Obecnie telewizja, komputery, a przede wszystkim ekran smartfona powoli niszczą nasz wzrok. W pewien sposób można się jednak chronić przed niszczycielskim wpływem ekranów. Kolorem, który dobrze wpływa na nasz wzrok, jest zieleń. Dlatego warto zadbać o obecność tego koloru w pokoju, w którym pracujemy. Co najmniej raz na godzinę warto oderwać wzrok od pracy i spojrzeć za okno, idealnie na drzewa albo ogród. Zachowujmy też odpowiednią odległość od ekranu, dotyczy to szczególnie telefonów.

Dla zdrowia oczu bardzo ważne są badania profilaktyczne. Wizyta u okulisty powinna odbywać się co najmniej raz na 2 lata. Wtedy można zbadać czy nie są nam niezbędne okulary korekcyjne, albo czy nie rozwija się jakaś choroba, np. jaskra.


W Dzień Okulisty odwiedź go

To idealna okazja do zbadania swojego wzroku i badań profilaktycznych. Lekarz może dobrać nam okulary, dzięki którym będziemy lepiej widzieć albo przepisać kropelki, które pomogą na przesuszoną gałkę oczną. Okulista to często lekarz, którego pomijamy, a to właśnie wzrok był nam niezbędny do przeczytania tego tekstu.

Występowanie Dnia Okulistów i Okulistyki w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek09.05.2023Dzień Okulistów i Okulistyki 2023
Czwartek09.05.2024Dzień Okulistów i Okulistyki 2024
Sobota09.05.2026Dzień Okulistów i Okulistyki 2026
Niedziela09.05.2027Dzień Okulistów i Okulistyki 2027
Wtorek09.05.2028Dzień Okulistów i Okulistyki 2028
Środa09.05.2029Dzień Okulistów i Okulistyki 2029
Czwartek09.05.2030Dzień Okulistów i Okulistyki 2030
Piątek09.05.2031Dzień Okulistów i Okulistyki 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 maja