Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2022

Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem Jajnika były 12 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem Jajnika przypadły na 8 maja (niedziela).

Na 8 maja przypada bardzo ważne święto w kalendarzu każdej kobiety. Rak jajnika zabija co roku 2500 Polek – każdego dnia aż 9 Pań dowiaduje się, że ma nowotwór narządów rodnych. Dzień walki z tym rakiem ma na celu zwiększenie świadomości kobiet i propagowanie profilaktyki.

Badania genetyczne mogą być ratunkiem

Rak jajnika to jeden z najpoważniejszych ,,kobiecych” nowotworów. To 5 najczęstszy powód zgonów wśród tej płci. Przez małą ilość objawów we wczesnym stadium, 70% guzów jest wykrywanych za późno. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka. Kobiety powinny zwracać uwagę na symptomy, które łatwo pomylić z innymi chorobami: wzdęcia, biegunki, ucisk na macicę. Ważną kwestią jest też trafienie na lekarza, który nie zignoruje naszych obaw.

W przypadku raka jajnika profilaktyka nie jest ani prosta ani tania, ponieważ wymaga badań genetycznych. Za rozwój tego nowotworu odpowiedzialny jest gen BRCA1/2. To właśnie mutacja w tym genie oznacza duże prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Osoba, która ją posiada na 40% zachoruje na raka jajnika. Obecność tej choroby w bliskiej rodzinie również bardzo zwiększa ryzyko.


Gwiazdy decydują się na operacje prewencyjne

Osoby, które dowiadują się o obecności genu BRCA1/2 mogą zdecydować się na operację prewencyjną. Adneksektomia, a więc profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów zmniejsza ryzyko zachorowania od 71 do aż 96%! Lekarze zalecają tę metodę kobietom, które posiadają mutację genu i urodziły już dzieci. Taka operacja zmniejsza też ryzyko zachorowania na raka piersi. Oczywiście usunięcie części narządów rodnych jest bardzo drastycznym wyborem i wiąże się z wieloma reperkusjami: pacjentki przechodzą przedwczesną menopauzę, muszą stosować terapię hormonalną i rezygnują z możliwości posiadania dalszego potomstwa.

Świadomość o tej opcji została zwiększona przez Angelinę Jolie. Amerykańska gwiazda w 2013 zdecydowała się na operację usunięcia piersi, a 2 lata później usunęła też jajniki ze względu na duże obciążenie genetyczne. Na raka zmarła jej mama, babcia i ciocia. W jej przypadku ryzyko wynosiło aż 80%. Decyzja aktorki wzbudziła wiele kontrowersji i głosów kobiet, które twierdzą, że operacja jest zbyt radykalnym
wyborem.

Również w Polsce operacje stają się coraz bardziej popularne. Na początku 2021 roku swoją decyzję ogłosiła Paulina Młynarska, polska dziennikarka i prezenterka. W jej przypadku był to zabieg usunięcia piersi. Jej decyzja również wzbudziła dużą falę hejtu, co pokazuje, że temat dalej budzi wiele kontrowersji.


Uczcij święto zwiększając swoją świadomość

Nie każda kobieta musi od razu decydować się na operację. Zacznij od rozmowy w rodzinie. Temat chorób i śmierci jest często unikany, dlatego możemy nawet nie wiedzieć o występowaniu raka jajnika wśród bliskich kobiet. Zwróć uwagę czy nie cierpisz na długotrwałe problemy układu pokarmowego i skonsultuj spostrzeżenia z lekarzem. Zrób też badania genetyczne. Taka wiedza może Cię uspokoić albo skłonić do dalszego leczenia.

Występowanie Światowego Dnia Walki z Rakiem Jajnika w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek08.05.2020Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2020
Sobota08.05.2021Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2021
Poniedziałek08.05.2023Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2023
Środa08.05.2024Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2024
Czwartek08.05.2025Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2025
Piątek08.05.2026Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2026
Sobota08.05.2027Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2027
Poniedziałek08.05.2028Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Niemcy 🇩🇪 - Dzień Matki
Włochy 🇮🇹 - Dzień Matki
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Dzień Matki
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza
Francja 🇫🇷 - Dzień Zwycięstwa
Kanada 🇨🇦 - Dzień Matki
Holandia 🇳🇱 - Dzień Matki
Austria 🇦🇹 - Dzień Matki
Czechy 🇨🇿 - Dzień Zwycięstwa
Czechy 🇨🇿 - Dzień Matki
Ukraina 🇺🇦 - Dzień Matki

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 maja