Światowy Dzień Kierownika 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Kierownika zostały 302 dni, czyli 9 miesięcy i 28 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Kierownika przypada na 19 września (piątek).

Kim jest kierownik?


Kierownik to osoba zarządzająca grupą ludzi, która ma do osiągnięcia wspólny cel - w prawie każdym przypadku jest to wypracowanie zysku lub korzyści dla firmy - poprzez produkcję, budowę, sprzedaż, czy też wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. Zadania osoby na tym stanowisku są więc dość rozległe i wymagają różnych umiejętności. Kierownik musi mieć talent psychologa, przywódcy, nauczyciela, polityka, organizatora, analityka, pożądana jest również cierpliwość i konsekwencja. Współcześnie często słowo kierownik zastępowane jest przez słowa menedżer lub menadżer, niemniej zakres zadań jest praktycznie podobny i zależy od szczebla w zarządzaniu danym przedsięwzięciem.

Kierownik zarządza zarówno zespołem jak i czasem - koordynuje i kontroluje zadania poszczególnych pracowników, planuje, motywuje, przewiduje rozwój wydarzeń. Powinien wiedzieć, kiedy trzeba być surowym, skrytykować (tylko konstruktywna krytyka wchodzi w grę), a kiedy pochwalić czy wykazać się wyrozumiałością. Kluczowe jest powierzenie konkretnych zadań właściwym ludziom, wydobycie z nich najlepszych cech. To oczywiście spojrzenie z perspektywy współpracy z podwładnymi, a przecież kierownik równocześnie prowadzi boje z kontrahentami, klientami, wszelakimi urzędami i instytucjami (podatki, zezwolenia), nie może też spuścić oka z konkurencji.

W zależności od firmy, kierownik będzie miał różny zakres obowiązków i odpowiedzialności. Inaczej to wygląda w służbach mundurowych, inaczej w biurze, a jeszcze inaczej na budowie. Stanowisko kierownika budowy jest opisane w prawie budowlanym, zgodnie z nim jest to osoba kierująca wykonywaniem obiektu budowlanego w określonym miejscu, odbudową czy też rozbudową. Musi ona posiadać uprawnienia budowlane w specjalności techniczno-budowlanej, określonej przez prawo budowlane. Kierownik budowy w świetle prawa odpowiada osobiście za bezpieczeństwo na budowie i całość procesów budowlanych danej inwestycji. Przy dużych budowach pod kierownika budowy podlegają kierownicy poszczególnych branż (np. sanitarna, elektryczna czy drogowa). Aby zostać kierownikiem budowy trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie, posiadać wieloletnie doświadczenie i zdać państwowy egzamin przed komisją nadającą uprawnienia budowlane w poszczególnych specjalnościach budowlanych (szczegóły precyzują stosowne przepisy).

Obchody Dnia Kierownika


Święto przypada corocznie w 3 piątek września. Pomysł, by celebrować Dzień Kierownika może nie każdemu przypadnie do gustu - czasem się zdarza, że kierownik lub kierowniczka nazbyt zapędzi się w swej roli i bywa zbyt surowy/surowa i wtedy może rzeczywiście warto pomyśleć, czy taka osoba zasługuje na życzenia w Dniu Kierownika. Ale może właśnie ten dzień warto wykorzystać aby życzliwym słowem, gestem czy drobnym upominkiem "przełamać lody".

Jak natomiast obchodzić Dzień Kierownika? Wydarzenie mogą zorganizować podlegli pracownicy lub przełożeni kierownika. Na świętowanie Dnia Kierownika może zaprosić także sam kierownik, zapraszając swoja załogę np. na pyszne ciasto i kawę jak to się często robi w przypadku obchodzenia imienin lub urodzin w pracy. Z pewnością kierownik ucieszy się, kiedy podopieczni będą pamiętać o nim w tym dniu i choćby złożą mu życzenia czy wręczą jakiś drobny prezent. Może to być dobre wino, whiskey, czekoladki, kartka okolicznościowa czy zdjęcie zespołu z dedykacją. Mówi się, że kierownik nie ma urlopu, bowiem musi mieć nad wszystkim kontrolę. A gdyby tak podarować mu/jej voucher do jakiegoś hotelu ze SPA? Albo bilet do kina czy zawody sportowe? Możliwości jest sporo, ale niezależnie od wybranego prezentu, liczy się gest. Każdy przecież chce czuć się potrzebny i doceniony, tym bardziej kierownik. Mówimy tu jednak o szczerych dowodach sympatii czy uznania, a nie o tzw. podlizywaniu się.

Jak zostać kierownikiem, bez studiowania lub mozolnej wspinaczki w hierarchii firmy czy zakładania własnego biznesu? To proste - wystarczy odwiedzić okolice sklepu monopolowego, a z pewnością usłyszymy kultowy tekst „Kierowniku, masz złotóweczkę?". Choć to miłe słowa, to niestety w ten sposób raczej nie staniemy za sterem przedsiębiorstwa. Droga na „szczyt" wymaga poświęcenia i ciężkiej pracy, dlatego warto uszanować kierowników w dniu ich święta – tych, którzy doszli do władzy własnymi siłami.

Występowanie Światowego Dnia Kierownika w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek15.09.2023Światowy Dzień Kierownika 2023
Piątek20.09.2024Światowy Dzień Kierownika 2024
Piątek18.09.2026Światowy Dzień Kierownika 2026
Piątek17.09.2027Światowy Dzień Kierownika 2027
Piątek15.09.2028Światowy Dzień Kierownika 2028
Piątek21.09.2029Światowy Dzień Kierownika 2029
Piątek20.09.2030Światowy Dzień Kierownika 2030
Piątek19.09.2031Światowy Dzień Kierownika 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 września