Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju zostało 156 dni, czyli 5 miesięcy i 3 dni.
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Pokoju przypada na 21 września (niedziela).
Międzynarodowy Dzień Pokoju został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 września 2001 roku. Historia Święta rozpoczyna się od 1981 roku, gdy Zgromadzenie Ogólne podczas otwarcia regularnej sesji zaproponowało w uchwale wspieranej przez Wielką Brytanię i Kostarykę, zainicjowanie Dnia Pokoju, który jest wyrazem oraz symbolem idei pokoju, a także stanowi wyraz wsparcia działań dążących do pokojowego współżycia ludów i narodów. Pierwsze obchody Dnia odbyły się 21 września 1982 roku i do 2000 r. były obchodzone w trzeci wtorek września. Od 2001 roku dzień Święta został oficjalnie ustalony na 21 września.
Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju znajdujący się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Dzwon stanowi prezent japońskiej organizacji World Peace Bell Association (WPBA). Organizacja podarowała go 8 czerwca 1954 roku i jest on jedną z 50 identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie, która została zniszczona przez wybuch bomby atomowej w 1945 roku. Na dzwonie został umieszczony napis: „Niech żyje absolutny pokój na świecie”. Celem globalnych obchodów jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na konflikty zbrojne i ich ofiary, a także wspieranie działań promujących pokojowe rozwiązania wszelkich wojen. Kolejnym symbolem Święta jest odznaka w kształcie gołębia pokoju, która noszona jest przez osoby propagujące pokój na świecie.
Wydarzeniu każdego roku towarzyszy stosowny temat, wokół którego prowadzone są kampanie społeczne, konferencje itp. Oto dotychczasowe slogany :
- Razem na rzecz pokoju: Szacunek, bezpieczeństwo i godność dla wszystkich
- Cele zrównoważonego rozwoju: konstytutywne elementy pokoju».
- Partnerzy pokoju - Godność dla wszystkich
- Edukacja dla pokoju
- Trwały pokój dla zrównoważonej przyszłości
- Pokój i demokracja, spraw, aby Twój głos był słyszalny!
- Młodzież dla pokoju i rozwoju
- Prawa człowieka i utrzymanie pokoju
- Pokój jest najważniejszym zobowiązaniem Narodów Zjednoczonych.
W skali globalnej co roku toczy się na świecie około 50 konfliktów zbrojnych, w które jest zaangażowanych ponad 60 państw i 370 ugrupowań partyzanckich. W wyniku prowadzonych działań zbrojnych na całym świecie umiera ponad 100 tys. osób.
