Dzień Zerowej Emisji 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Zerowej Emisji zostało 186 dni, czyli 6 miesięcy i 2 dni.

W 2024 roku Dzień Zerowej Emisji przypada na 21 września (sobota).

Nasza planeta znalazła się w sytuacji, gdzie rozwój cywilizacyjny i poszczególnych dziedzin jak przemysł czy transport niesie za sobą poważne skutki uboczne. Obciążanie środowiska nadmierną emisją dwutlenku węgla (CO2) wpływa na zachwianie neutralności klimatycznej. Szansą na ocalenie planety jest dążenie do zeroemisyjności, a przypadający 21 września Dzień Zerowej Emisji (Zero Emissions Day) ma promować wszelakie działania związane z tym celem.

Czym jest zeroemisyjność?


Zeroemisyjność węglowa, nazywana również neutralnością emisyjną, klimatyczną, węglową lub zerową emisją netto oznacza równowagę między emisjami gazów cieplarnianych (obok CO2 to także para wodna czy metan), a pochłanianiem CO2 z atmosfery. Gazy cieplarniane wytwarzają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa i fabryki, ślad węglowy zostawiają nawet pojedyncze jednostki. Środowisko obciąża choćby jazda samochodem, korzystanie ze sprzętów AGD i elektroniki, podróże samolotem czy ogrzewanie domu. Głównym celem zeroemisyjności jest więc ograniczenie wysyłania gazów cieplarnianych do atmosfery, a co za tym idzie uzdrowienie naszej planety.

Zachwianie neutralności klimatycznej objawia się chorobami, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi jak susze, fale upałów, powodzie czy obsunięcia ziemi. Inne konsekwencje efektu cieplarnianego to wzrost poziomu mórz, wymieranie gatunków czy szeroko pojęta utrata różnorodności biologicznej.

Jak osiągnąć zeroemisyjność?


Europa, głównie za sprawą Unii Europejskiej, zamierza stać się pierwszym kontynentem usuwającym tyle emisji CO2, ile wytworzy. Potwierdzeniem tej ambitnej polityki klimatycznej było przedstawienie programu Europejski Zielony Ład oraz przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę prawa o klimacie. Głównym założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do co najmniej 55% do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Środkiem do celu ma być ograniczenie wykorzystywania tradycyjnych źródeł energii np. z paliw kopalnych, ograniczenie emisji z transportu (samoloty, statki, samochody), z sektora energetycznego, czy wprowadzenie podatku węglowego na towary importowane (dla krajów, które nie dążą do obniżenia emisyjności CO2).

W ostatnich latach powszechne jest inwestowanie w odnawialne źródła energii takie jak panele fotowoltaiczne czy elektrownie wiatrowe. Jest to podstawowy kierunek działań Unii Europejskiej i wszystkich zainteresowanych podmiotów – jak najbardziej słuszny, chociaż wzbudzający także pewne kontrowersje. Krytycy wskazują przede wszystkim na wysokie koszty inwestycji oraz konieczność wspierania elektrowni wiatrowych i słonecznych przez tradycyjne elektrownie. Pojawiają się również głosy, że odnawialne źródła energii mogą powodować zagrożenia ekologiczne, zdrowotne a nawet mogą mieć dyskusyjny wpływ na całkowitą emisję CO2. Jeszcze inną kwestią jest „wypychanie” przez niektóre kraje emisyjnego przemysłu poza swoje granice, co jednoznacznie kojarzy się ze unikaniem odpowiedzialności.

Jak ograniczyć swój ślad węglowy?


Dbanie o planetę to nasz wspólny obowiązek i wcale nie dotyczy tylko największych przedsiębiorstw czy kopalń. Każdy może we własnym zakresie zmniejszać swój ślad węglowy. Wiele codziennych decyzji jak choćby wybranie roweru jako środka transportu zamiast samochodu, segregowanie śmieci czy zabranie własnej torby na zakupy ma na to wpływ. Oszczędzanie energii, wody czy niewyrzucanie żywności także prowadzi do redukcji śladu węglowego, dodatkowo korzystnie wpłynie na stan naszego konta. Dobrym rozwiązaniem jest też sadzenie drzew. Lasy, gleby i oceany są bowiem naturalnymi pochłaniaczami gazów cieplarnianych - rocznie mogą one zredukować do 11 gigaton CO2.

Historia święta


Pierwszy na świecie Dzień Zerowej Emisji obchodzony był w 2008 roku w Nowej Szkocji w Kanadzie. Jego pomysłodawcą było fińskie stowarzyszenie działające na rzecz zrównoważonego rozwoju i działań na rzecz klimatu - Climate Leadership Coalition (CLC). Od tej pory, co roku 21 września ludzie na całym świecie (instytucje, firmy, organizacje społeczne, szkoły) biorą udział w działaniach na rzecz promowania czystego powietrza i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Do Dnia Zerowej Emisji nawiązują również inne proekologiczne święta jak choćby Dzień Ziemi, Dzień bez Samochodu, Dzień Roweru czy Dzień Elektromobilności. Jak widać jest wiele okazji, by dbać o naszą planetę.

Występowanie Dnia Zerowej Emisji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa21.09.2022Dzień Zerowej Emisji 2022
Czwartek21.09.2023Dzień Zerowej Emisji 2023
Niedziela21.09.2025Dzień Zerowej Emisji 2025
Poniedziałek21.09.2026Dzień Zerowej Emisji 2026
Wtorek21.09.2027Dzień Zerowej Emisji 2027
Czwartek21.09.2028Dzień Zerowej Emisji 2028
Piątek21.09.2029Dzień Zerowej Emisji 2029
Sobota21.09.2030Dzień Zerowej Emisji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 września