Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Dawcy Szpiku zostały 114 dni, czyli 3 miesiące i 22 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Dawcy Szpiku przypada na 21 września (sobota).

Światowy Dzień Dawcy Szpiku (WMDD od ang. World Marrow Donor Day) to specjalny dzień obchodzony raz w roku, aby podziękować wszystkim dawcom komórek macierzystych krwi na całym świecie. Dziękujemy niespokrewnionym dawcom, dawcom rodzinnym, dawcom krwi pępowinowej, dawcom, którzy już oddali darowiznę, oraz dawcom, którzy znajdują się w globalnym rejestrze oczekujących na oddanie. Jest to również dzień, w którym należy zwiększyć świadomość opinii publicznej i decydentów na temat znaczenia rejestracji jako dawcy komórek macierzystych oraz wpływu przeszczepu komórek macierzystych krwi na życie pacjentów.

Od 2015 r. obchodzony jest w ponad 50 krajach w trzecią sobotę września i nadal jednoczy społeczności. Ludzie z różnych środowisk gromadzą się, by dzielić się historiami o odważnym zwycięstwie, tragicznej porażce i nieustającej odwadze w obliczu przeciwności. Ciężka praca i determinacja przenikają szeregi wolontariuszy i zaangażowanych organizacji, których troska i współczucie często oznacza różnicę między życiem a śmiercią osób dotkniętych niewydolnością szpiku kostnego. Światowy Dzień Dawcy Szpiku ma na celu wyrażenie ogromnej wdzięczności wszystkim dawcom, którzy się zarejestrowali, którzy już przekazali darowiznę i są gotowi do oddania w przyszłości. Biorcy przeszczepów mają teraz wyjątkową okazję do wyrażenia największej wdzięczności za odważnych i hojnych dawców, którzy dają im drugą szansę na piękne życie.

Światowy Dzień Dawcy Szpiku ma na celu szerzenie społecznej świadomości i edukacji na temat dawstwa szpiku kostnego. Dzięki platformom medialnym i ukierunkowanym wydarzeniom na całym świecie świadomość jest kluczem do zróżnicowania puli potencjalnych dawców. Akcje edukacyjne dotyczące szpiku kostnego obejmują informacje o potrzebie przeszczepów szpiku kostnego, o tym, jak i gdzie dawcy mogą się zarejestrować, bezbolesne procedury badań szpiku kostnego i proces, jeśli zostanie uznany za w 100% zgodny w następnych latach.

Dlaczego dawstwo szpiku kostnego?
Tylko 30% wszystkich pacjentów wymagających przeszczepu szpiku kostnego znajdzie odpowiednią osobę w kręgach rodzinnych. Z pozostałych 60% znajduje dopasowanie zewnętrzne, a 10% nadal szuka odpowiedniego dawcy. Ta statystyka spada do zaledwie 20% dla pacjentów z grup mniejszościowych. Ta niefortunna sytuacja, w połączeniu z faktem, że idealne dopasowanie szpiku kostnego zależy od wielu różnych czynników (w tym pochodzenia etnicznego i genetyki), podkreśla palącą potrzebę większej liczby dawców szpiku kostnego w każdym kraju na świecie.

Kiedy jedyną drogą przeżycia ukochanej osoby jest idealne dopasowanie szpiku kostnego, staje się jasne, o co jesteśmy gotowi walczyć; co jest najważniejsze. Badanie szpiku kostnego to szybka i bezbolesna procedura. Po wpisaniu do rejestru potencjalni dawcy mogą mieć szansę zagwarantować komuś drugą szansę na życie.

Kto korzysta?
Dla pacjentów cierpiących na schorzenie, które można wyleczyć jedynie poprzez pobranie szpiku, zwiększona różnorodność puli dawców szpiku staje się kołem ratunkowym. Im więcej potencjalnych dopasowań, tym większa szansa na uratowanie. Kochające rodziny tych odważnych pacjentów są wdzięcznymi odbiorcami wydłużonego czasu i jakości życia, gdy ich ukochana osoba znajdzie w 100% odpowiednik szpiku kostnego.

Jak zaświadczą sami dawcy, nie tylko pacjenci i ich rodziny odnoszą korzyści z procesu dawstwa szpiku kostnego. Dla wielu dawców samo to doświadczenie było przywilejem zmieniającym życie; i zaowocowało zupełnie nową perspektywą. Rzeczywistość ratowania życia jest niezwykle piękna; niemożliwe do zapomnienia lub zignorowania, bez względu na Twoją historię.

Światowe obchody Dnia Dawcy Szpiku trwają od 2015 r. W Polsce bliźniacze święto obchodzimy już od 2002 r. - corocznie 13 października obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku.

Występowanie Światowego Dnia Dawcy Szpiku w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota17.09.2022Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2022
Sobota16.09.2023Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2023
Sobota20.09.2025Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2025
Sobota19.09.2026Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2026
Sobota18.09.2027Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2027
Sobota16.09.2028Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2028
Sobota15.09.2029Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2029
Sobota21.09.2030Światowy Dzień Dawcy Szpiku 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 września