Dzień Przedszkolaka 2024

Do najbliższych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka zostało 87 dni, czyli 2 miesiące i 25 dni.

W 2024 roku Dzień Przedszkolaka przypada na 20 września (piątek).

Jednym z najistotniejszych powodów, dla którego uchwalono Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest popularyzacja edukacji przedszkolnej w naszym społeczeństwie. Odgrywa ona bardzo ważną role w życiu kilkuletniego człowieka. To przedszkole kształtuje jego dojrzałość emocjonalną, umiejętność funkcjonowania w grupie czy samodzielność. Kto wpadł na pomysł tego wydarzenia? Jak wyglądają jego obchody? O tym w tekście.


Łódzkie korzenie

Pomysłodawcą powstania Dnia Przedszkolaka była Anna Nogacka, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 39 w Łodzi. Jej pomysł spodobał się innym osobom związanym z lokalną oświatą i został zaakceptowany przez inspektor Mariolę Królikowską. 20 września 2010 roku zorganizowano pierwsze święto. Wzbudziło ono spore zainteresowanie, oprócz głównych bohaterów tego zamieszania, czyli dzieci, w wydarzeniu wzięli udział m. in. Wiesława Zewald, ówczesna wiceprezydent Łodzi, poseł John Godson, przedstawiciele Rady Miejskiej, Urzędu Miasta Łodzi czy Wydziału Edukacji. Podczas festynu w łódzkim Parku na Janowie uczestnicy posadzili dęby, które stały się symbolem Dnia Przedszkolaka. Zorganizowano też konkursy taneczne i wokalne, a najmłodsi mogli występować na najprawdziwszej scenie. Punktualnie o godzinie 11.00 dzieci odśpiewały „Hymn Przedszkolaka”, a gdy na koniec w powietrze wypuszczonych zostało z entuzjazmem setki balonów, wiadomo było, że trzeba będzie to powtórzyć. Zwłaszcza, że dzieci w odblaskowych kamizelkach z napisem Łódzkie Przedszkola Miejskie opanowały całe miasto!

Impreza najpierw więc przyjęła się lokalnie w Łodzi, ale organizatorzy i pomysłodawcy dążyli do tego, by zyskała ogólnopolskie uznanie i sponsorów. W 2012 roku do fabrycznego miasta przyjechały dzieci z całego województwa łódzkiego (m. in. Piotrków Trybunalski, Pabianice) oraz Częstochowy i Poznania. Wydarzenie przyciągnęło sponsorów, a specjalny list odczytał Rzecznik Praw Dziecka, co stało się tradycją tego święta. Rok później, 13 września 2013 roku Sejm oficjalnie uchwalił Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Dziś impreza odbywa się w przedszkolach w całej Polsce, zarówno w tych dużych miastach, jak i we wioskach. Celem święta jest podkreślenie znaczenia oraz popularyzacja edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci, a także integracja przedszkoli z całego kraju, środowisk i instancji związanych z edukacją wczesnoszkolną. Dziecko w pierwszych latach swego życia intensywnie się rozwija, a przedszkole jest świetnym miejscem by kształtować możliwości fizyczne, intelektualne i społeczne. Warto więc, by dziecko jak najwcześniej miało umożliwiony dostęp do wychowania przedszkolnego oraz do wykwalifikowanych opiekunów. Nie tylko mogą oni pozytywnie wpłynąć na rozwój młodego człowieka, ale i wychwycić różne niepokojące zachowania. W naszym kraju wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci od trzeciego roku życia.

Z okazji święta w całym kraju odbywają się najróżniejsze wydarzenia: koncerty, przedstawienia, festyny, zawody sportowe (np. wyścigi w workach), bale, warsztaty plastyczne, zajęcia taneczne i wiele innych. Na Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka zapraszani są np. strażacy czy policjanci, którzy opowiadają młodym o swojej pracy oraz radzą jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, itp. Nauka plus zabawa to najlepsza forma rozwijania młodych, niezwykle chłonnych umysłów. W tym dniu często też dokonuje się pasowania nowych przedszkolaków. Dla najmłodszych oraz ich rodziców przygotowywane są zdrowe przekąski, zresztą dla dorosłych to świetna okazja, by poznać lepiej opiekunów placówki, jak i innych rodziców. Podczas tego święta nie może zabraknąć śpiewania hymnu, który został stworzony specjalnie na tą okazję. Oto on:

I

Wszyscy swoje święto mają, święto mają
tańczą, skaczą i śpiewają i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają.

Ref:

Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce.

II

Ogród z panią przystroimy, przystroimy
Sto balonów wypuścimy, wypuścimy
Będzie to wiadomość taka, właśnie taka,
że dziś jest dzień przedszkolaka, przedszkolaka.

Występowanie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek20.09.2022Dzień Przedszkolaka 2022
Środa20.09.2023Dzień Przedszkolaka 2023
Sobota20.09.2025Dzień Przedszkolaka 2025
Niedziela20.09.2026Dzień Przedszkolaka 2026
Poniedziałek20.09.2027Dzień Przedszkolaka 2027
Środa20.09.2028Dzień Przedszkolaka 2028
Czwartek20.09.2029Dzień Przedszkolaka 2029
Piątek20.09.2030Dzień Przedszkolaka 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 września