Dzień Gimnastyki 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Gimnastyki zostały 284 dni, czyli 9 miesięcy i 10 dni.

W 2025 roku Dzień Gimnastyki przypada na 20 września (sobota).

W 3 sobotę września celebrujemy sport, który powstał już w starożytnej Grecji. Gimnastyka ma wiele twarzy, ale na pewno jest jednym ze sportów, który ogląda się najchętniej.


Gimnastyka jako dyscyplina powstała już w 5 wieku p.n.e.

Na początku jej zadaniem było przygotowanie wojowników do walki. Gimnastyka jest sportem, który rozwija nie tylko mięśnie, ale też koncentrację i dyscyplinę. Rodzaje gimnastyki, które znalazły się na greckich igrzyskach można zobaczyć do dzisiaj na olimpiadach. Ojcem współczesnej gimnastyki jest Friedrich Ludwig Jahn. W XVIII wieku udoskonalił wiele dyscyplin, które do dzisiaj wywołują okrzyki zachwytu. Mowa tu np. o gimnastyce na poręczach, równoważni czy skokach. Gimnastyka jest uprawiana zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Odłamem gimnastyki jest gimnastyka artystyczna, która jest jednym z najpiękniejszych wizualnie sportów. Gimnastyczki w swoich układach korzystają ze wstążek, maczug czy piłki. Najlepsi w tym sporcie treningi zaczynają już w wieku 3-4 lat!


Największymi sukcesami w gimnastyce cieszyły się przez długi czas gimnastyczki ze Związku Radzieckiego. Najlepszym przykładem jest Nadia Comaneci, której występy na Olimpiadzie do dzisiaj są wspominane w świecie gimnastyki. Młoda Rumunka była pierwszą kobietą, która uzyskała na igrzyskach najwyższą ocenę – 10. Z tych samych zawodów wróciła z 5 medalami, co zaskarbiło jej przydomek ulubienicy dyktatora Nicolae Ceausescu.


Dzisiaj odpowiednikiem Rumunki jest Amerykanka Simone Biles, która pokonuje kolejne rekordy i dokonuje rzeczy niemożliwych. Gimnastyczka jest obecnie najbardziej utytułowaną amerykańską gimnastyczką w historii. Na swoim koncie ma 4 złota olimpijskie, 19 razy indywidualnie i grupowo zdobyła mistrzostwo świata. W maju 2021 roku dokonała kolejnej rzeczy z pozoru niemożliwej - została pierwszą kobietą w historii, która wykonała w oficjalnych zawodach skok Jurczenki (z dwoma śrubami). Biles wygrała wszystkie zawody, w których startowała, począwszy od mistrzostw USA 2013.

Dzień Gimnastyki został ustanowiony w 1998 roku i miał na celu spopularyzowanie sportu wśród młodzieży. Tego dnia na całym świecie odbywają się zawody i pokazy tego różnorodnego sportu.


Wprowadź gimnastykę w swoją rutynę

Chociaż prawdopodobnie za późno już na nauczenie się latania na drążku, to my również możemy włączyć gimnastykę do swojego życia. Poranne ćwiczenia pomogą nam się rozbudzić i rozciągnąć, co pozytywnie wpłynie na nasze mięśnie i kości oraz samopoczucie w ciągu dnia.