Dzień Matki w Kanadzie 2024

Obchody Dnia Matki w Kanadzie były 15 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Matki w Kanadzie przypadły na 12 maja (niedziela).

Kanadyjczycy świętowanie współczesnego Mother’s Day przejęli od swojego sąsiada czyli Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak w Ameryce obchodzone jest w drugą niedzielę maja, a matki mogą liczyć na takie same względy co ich koleżanki z USA.

Więź pomiędzy matką a dzieckiem jest wyjątkowa i tak było od zarania ludzkości.
Tak więc tradycja honorująca matki sięga setek lat. Już starożytni Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie, które dla naszych przodków były symbolem płodności i urodzaju. Po tym jak Cesarstwo Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i zabroniło wyznawania innych bogów, oficjalnie zniesiono ten zwyczaj. Szacunek do matek zawsze był jednak bardzo ważny. W siedemnastowiecznej Anglii pojawiło się święto „Niedziela u matki”, które przypomina współczesne obchody. W kościołach odprawiano nabożeństwa, obdarowywano kobiety podarunkami, głównie kwiatami i słodyczami. Dzień ten był wolny od pracy.


Sąsiedzka tradycja

Podczas krwawej amerykańskiej wojny secesyjnej kobiece organizacje podejmowały różne aktywności na rzecz pokoju oraz matek. Jednym z nich było spotkanie kobiet, których synowie walczyli po przeciwnych stronach bratobójczego konfliktu. Przy okazji starano się również ustanowić święto honorujące matki. Osobą, która rozpoczęła kampanię na rzecz Dnia Matki była amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis z Południowej Wirginii. W 1858 roku po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dnia Matczynej Pracy. Jej celem było zbliżenie do siebie rodzin oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia matek, ich poświęcenia. W 1868 roku Ann Jarvis utworzyła komitet w celu ustanowienia Dnia Przyjaźni Matki, który miał zjednoczyć rodziny rozdzielone podczas wojny secesyjnej. Ważnym krokiem w ustanowieniu Mother’s Day była też działalność na rzecz kobiet Juli Ward Howe. Od 1872 roku pracowała nad wypromowaniem Dnia Matek dla Pokoju, któremu towarzyszył „Apel do kobiecości na całym świecie”. Dzień Matek dla Pokoju miał odbywać się każdego roku 2 czerwca. Howe organizowała każdego roku wydarzenie z tej okazji w Bostonie. Aktywistka zmarła jednak w 1910 roku.

Dzieło ustanowienia Dnia Matki kontynuowała córka Ann Mari Reeves Jarvis - Anna Marie Jarvis. Po śmierci matki dążyła do tego wprowadzić święto upamiętniające rodzicielkę. W 1908 roku przy wsparciu finansowym przedsiębiorcy Johna Wanamakera z Filadelfii udało jej się zorganizować uroczystość na cześć matki w Metodystycznym Kościele św. Andrzeja w Grafton w Zachodniej Wirginii gdzie Ann Jarvis nauczała kiedyś w szkółce niedzielnej. To wydarzenie jest określane jako narodziny współczesnego Dnia Matki. W przeciągu kilkunastu lat święto obchodzono w całych Stanach Zjednoczonych, powstało też Międzynarodowe Stowarzyszenie Dnia Matki, aby promować wydarzenie w innych krajach. Kanadyjczykom jak najbardziej ono się spodobało więc zaczęli obchodzić je również u siebie.


Mother’s Day w Kanadzie

Różnica pomiędzy obchodami w USA a Kanadzie jest taka, że w Ameryce od 8 maja 1914 roku zgodnie z decyzją Kongres USA jest to święto narodowe. Poza tym wszystko wygląda podobnie - dzieci kupują matkom kartki upominkowe i kwiaty. Najpopularniejsze są goździki - to tradycja, która również przyszła do Kanady z sąsiedniej Ameryki. 500 goździków pojawiło się podczas pierwszych obchodów Mother's Day w 1908 roku w kościele Andrews w Grafton. Anna Jarvis wybrała go, ponieważ był ulubionym kwiatem matki.

Dzieci wyręczają swoje mamy w domowych czynnościach, przynoszą śniadanie do łóżka oraz obdarowują prezentami. Od kubków czy koszulek z napisami typu „najlepsza mama na świecie”, po słodycze, biżuterię, bony podarunkowe, ulubione filmy czy bardziej wyszukane prezenty, choćby te zrobione samodzielnie. W serwisach społecznościowych dominują posty i zdjęcia, których bohaterkami są mamy.

W ten dzień w całej Kanadzie restauracje przeżywają oblężenie, wiele z nich oferuje specjalne menu z oakzji Dnia Matki. Wiele rodzin wybiera się też do kina, kościoła lub spędza czas w plenerze, choćby w parkach narodowych. Tych jak wiadomo nie brakuje w malowniczym Kraju Klonowego Liścia. Przykładem jest choćby Queen Victoria Park u podnóża Clifton Hill, który jest dosłownie „sercem" Wodospadu Niagara. Spacer po tym parku w pobliżu słynnego wodospadu z pewnością długo zostaje w pamięci.

W Kanadzie Mother’s Day jest najpopularniejszym świętem po Świętach Bożego Narodzenia i Walentynek. Wydarzenie zostało po prostu w dużej mierze skomercjalizowane, podobnie zresztą jak wiele innych świat. Więcej o tym można przeczytać w artykule Dzień Matki w USA. Pomysłodawczyni nie była z tego zadowolona, ciekawe co by powiedziała dzisiaj...

Występowanie Dnia Matki w Kanadzie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela11.05.2025Dzień Matki w Kanadzie 2025
Niedziela10.05.2026Dzień Matki w Kanadzie 2026
Niedziela09.05.2027Dzień Matki w Kanadzie 2027
Niedziela14.05.2028Dzień Matki w Kanadzie 2028
Niedziela13.05.2029Dzień Matki w Kanadzie 2029
Niedziela12.05.2030Dzień Matki w Kanadzie 2030
Niedziela11.05.2031Dzień Matki w Kanadzie 2031
Niedziela09.05.2032Dzień Matki w Kanadzie 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 12 maja