Dzień Matki we Włoszech 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Matki we Włoszech zostało 295 dni, czyli 9 miesięcy i 22 dni.

W 2025 roku Dzień Matki we Włoszech przypada na 11 maja (niedziela).

Historia Dnia Matki we Włoszech

Początki Dnia Matki we Włoszech datowane są na lata 50 XX wieku, choć nie można pominąć spuścizny Cesarstwa Rzymskiego. To w końcu na włoskiej ziemi już w starożytności otaczano kultem matki boginie, które były symbolami płodności (najważniejsza z nich nosiła imię Kybele). Warto też wspomnieć o jednorazowych obchodach 24 grudnia 1933 roku, kiedy w ramach polityki rodzinnej rządu faszystowskiego powołano Narodowy Dzień Matki i Dziecka. Z tej okazji nagrodzono najbardziej płodne matki we Italii.

Współcześnie znany Dzień Matki we Włoszech (Festa della Mamma) narodził się w połowie lat pięćdziesiątych, wpływ miały na to zarówno względy komercyjne, jak i religijne. W 1956 roku Raul Zaccari senator i burmistrz Bordighera, małego miasteczka w pobliżu granicy z Francją, we współpracy z Giacomo Pallancą, prezesem Targów Kwiatowych i Roślin Ozdobnych Bordighera, zorganizowali w swojej miejscowości Dzień Matki. Miał on wypromować targi roślin i kwiatów ozdobnych przypadające w drugą niedzielę maja. Impreza odbyła się w Teatro Zeni oraz Palazzo del Parco i przyciągnęła wielu uczestników.

Rok później Otello Migliosi zainicjował obchody Festa della Mamma w parafii Tordibetto niedaleko Asyżu. Duchowny chciał nie tylko podkreślić znaczenie matek w społeczeństwie, ale i pokazać ich wartość na tle religijnym. Od roku 1957 roku w Tordibetto właśnie w tym dniu mają miejsce różne wydarzenia kulturowo – religijne. Znajduje się tam również unikalny w Italii park Parco della Mamma. Zagospodarowano go wokół pozostałości starożytnego kościoła Santa Maria di Vico, w środku parku znajduje się posąg macierzyństwa.

18 grudnia 1958 roku Raul Zaccari - wraz z innymi senatorami przedstawił Senatowi Republiki projekt ustawy mającej na celu uchwalenie Dnia Matki. Niespodziewanie wywołało to wielomiesięczną dyskusje, ale ostatecznie ustanowiono święto na 8 maja. Od 2000 roku obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja.


Obchody Festa della Mamma

Festa della Mamma obchodzone jest podobnie jak w wielu innych krajach. Jako że mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego uwielbiają spędzać czas w restauracjach, w drugą niedzielę maja trudno znaleźć wolne miejsce w lokalu. Na kolacji spotykają się wtedy całe pokolenia – dziadkowie, rodzice, dzieci. Podobnie jest w tygodniu poprzedzającym święto, w szkołach najmłodsi przygotowują prezenty dla swoich matek, recytują wiersze i śpiewają piosenki. W całym kraju organizowane są liczne imprezy dla dorosłych i dzieci, m. in. pokazy, koncerty, wycieczki z przewodnikiem czy rodzinną jazdę na rowerze.

Włosi składają więc swoim mamom życzenia, wręczają drobne prezenty i oczywiście kwiaty. A wśród nich dominują azalię, gdyż to ten kwiat jest uznawany za symbol Dnia Matki. Jest on wyrazem kobiecości, łaski, miłości i energii. W ostatnich latach z okazji święta w wielu włoskich miastach na ich głównych placach ustawiane są altanki, gdzie można kupić azalię. To pomysł Airc, stowarzyszenia zajmującego się badaniami nad rakiem, fundusze ze sprzedaży trafiają do chorych kobiet.

Występowanie Dnia Matki we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela14.05.2023Dzień Matki we Włoszech 2023
Niedziela12.05.2024Dzień Matki we Włoszech 2024
Niedziela10.05.2026Dzień Matki we Włoszech 2026
Niedziela09.05.2027Dzień Matki we Włoszech 2027
Niedziela14.05.2028Dzień Matki we Włoszech 2028
Niedziela13.05.2029Dzień Matki we Włoszech 2029
Niedziela12.05.2030Dzień Matki we Włoszech 2030
Niedziela11.05.2031Dzień Matki we Włoszech 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 maja