Dzień Matki w Holandii 2022

Do najbliższych obchodów Dnia Matki w Holandii zostały 204 dni, czyli 6 miesięcy i 23 dni.

W 2022 roku Dzień Matki w Holandii przypada na 8 maja (niedziela).

Dzień Matki (Moederdag) obchodzony jest w Holandii w drugą niedzielę maja.

Kult macierzyństwa pojawia się już w starożytnym Rzymie i Grecji, także Kościół katolicki od wieków czci Maryję, Matkę Jezusa. Dzień Matki we współczesnej formie narodził się jednak w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Wtedy podczas amerykańskiej wojny domowej kobiece organizacje dążyły do zakończenia konfliktu, doprowadzając choćby do spotkania matek synów, którzy ze sobą walczyli. Próbowano również ustanowić święto oddające hołd rodzicielkom, jednak oficjalnie udało się to dopiero 8 maja 1914 roku, kiedy Kongres USA uchwalił Dzień Matki przypadający na drugą niedzielę maja. Następnie wydarzenie rozprzestrzeniło się na resztę świata zachodniego.

W Holandii tradycja zapoczątkowano została w 1924 roku, kiedy Royal Dutch Society of Agriculture (Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze i Botaniczne) rozpoczęło kampanię na ten temat. Celem było nie tylko uhonorowanie holenderskich matek, ale i wzrost sprzedaży kwiatów w Holandii. Jak pokazała historia, udało im się to znakomicie – dziś bukiet kwiatów jest najpopularniejszym prezentem na Dzień Matki.

Wraz z upływem lat popularność Moederdag rosła, np. w 1927 roku w szkołach w Rotterdamie rozdano około 30 000 tulipanów, które dzieci mogły wręczyć swoim matkom. Potencjał święta dostrzegli też cukiernicy, którzy przemieszczali się po Amsterdamie z wózkami, do których przymocowany był duży znak z napisem: „Świętuje Dzień Matki”.Wprowadzili też specjalne ciasto z okazji wydarzenia. Święto zyskiwało także na popularności na wsiach, gdzie związki rolników organizowały specjalne poczęstunki dla matek z kawą i ciastem oraz podziękowaniami.

Współczesne obchody Dnia Matki w Holandii skupiają się głównie na spotkaniach rodzinnych, gdzie młodsze dzieci starają się wyręczać rodzicielki w domowych obowiązkach, przygotowują dla nich śniadanie i wręczają własnoręcznie przygotowane prezenty, kartki. Starsi, którzy już opuścili domowe gniazdo, przyjeżdżają na obiad z własnymi dziećmi. W Dniu Święta na duże zyski mogą liczyć nie tylko kwiaciarnie i cukiernicy, ale i restauratorzy. Holendrzy lubią spędzać czas w takich lokalach, więc naturalnym jest, że w drugą niedzielę maja są one zapełnione do ostatniego miejsca.

Występowanie Dnia Matki w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela10.05.2020Dzień Matki w Holandii 2020
Niedziela09.05.2021Dzień Matki w Holandii 2021
Niedziela14.05.2023Dzień Matki w Holandii 2023
Niedziela12.05.2024Dzień Matki w Holandii 2024
Niedziela11.05.2025Dzień Matki w Holandii 2025
Niedziela10.05.2026Dzień Matki w Holandii 2026
Niedziela09.05.2027Dzień Matki w Holandii 2027
Niedziela14.05.2028Dzień Matki w Holandii 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Niemcy 🇩🇪 - Dzień Matki
Włochy 🇮🇹 - Dzień Matki
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Dzień Matki
Francja 🇫🇷 - Dzień Zwycięstwa
Kanada 🇨🇦 - Dzień Matki
Austria 🇦🇹 - Dzień Matki
Czechy 🇨🇿 - Dzień Zwycięstwa
Czechy 🇨🇿 - Dzień Matki

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 maja