Dzień Ojca w Kanadzie 2024

Obchody Dnia Ojca w Kanadzie były 2 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Ojca w Kanadzie przypadły na 16 czerwca (niedziela).

Dzień Ojca, podobnie zresztą jak Dzień Matki Kanadyjczycy podpatrzyli u swoich amerykańskich sąsiadów. Jest jednak coś, co wyróżnia świętowanie w Kraju Klonowego Liścia.


Z Europy za ocean

Choć narodziny współcześnie znanego Dnia Ojca przypisuje się Amerykanom, to jednak trzeba pamiętać, że idea Dnia Ojca może pochodzić z pogańskiego kultu słońca. Niektóre gałęzie pogaństwa widzą Słońce jako ojca wszechświata. Przesilenie czerwcowe ma miejsce mniej więcej w tym samym czasie, co Dzień Ojca, więc niektórzy ludzie dostrzegli związek między nimi. W średniowiecznej Europie także oddawano cześć ojcom. 19 marca obchodzono dzień św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny. Zwyczaj ten przywędrował za ocean wraz z Hiszpanami i Portugalczykami.


Amerykańskie tradycje

Po raz pierwszy Father's Day w Ameryce Północnej oficjalnie obchodzono 19 czerwca 1910 roku w Spokane, Waszyngton. Rok wcześniej zaproponowała je Sonora Smart Dodd z tego miasteczka, która była córką weterana wojny secesyjnej Williama Jacksona Smarta (przeczytaj więcej o wojnie secesyjnej w artykule Memorial Day). W ten sposób chciała upamiętnić ojca, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro rodzeństwa, a wraz z nim także innych amerykańskich ojców. Uroczystość miała pierwotnie odbyć się 5 czerwca, w dniu urodzin Williama Jacksona Smarta, ale pastorzy nie mieli dość czasu, aby przygotować swoje kazania. Pierwsze święto obchodzono więc w trzecią niedzielę czerwca, i tak jest dziś zarówno w USA jak i Kanadzie.

Warto tylko dodać, że zanim Sonora Smart Dodd udanie zorganizowała Dzień Ojca, w 1907 roku w Monongah w Zachodniej Wirginii odbyła się uroczystość, która honorowała ponad 350 mężczyzn. W ten sposób uczczono pamięć o górnikach zabitych w wypadku. Osierocili oni łącznie ponad tysiąc dzieci. Było to jednak jednorazowe upamiętnienie, a nie coroczne święto, dlatego w przypadku historii Dnia Ojca jako pierwsze podaje się obchody z 1910 roku.

Pierwszy Father's Day miał charakter lokalny i przez kilkadziesiąt lat nie było to zbyt popularne święto. Z czasem jednak zaczęto się do niego przekonywać w Kanadzie, zwłaszcza że w sąsiedniej Ameryce w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Wraz z upływem lat coraz chętniej więc obchodzono Father’s Day, co przysłużyło się także przedsiębiorcom. Zyskali choćby producenci krawatów, narzędzi, zegarków czy najróżniejszych męskich gadżetów.


Obchody Father's Day w Kanadzie

Jedną z rzeczy, która wyróżnia Father's Day w Kraju Klonowego Liścia jest to, że ludzie składają życzenia nie tylko swoim biologicznym ojcom ale też dziadkom, wujkom czy ojczymom. Poza tym szkopułem jest podobnie jak na całym świecie. Dzieci składają życzenia i kupują ojcom prezenty, wśród których przeważają oczywiście typowo męskie rzeczy – narzędzia, zegarki, krawaty, paski do spodni, bielizna, płyty CD, cygara, alkohol, bilety na zawody sportowe, książki historyczne, gadżety do samochodu, gadżety elektroniczne czy gry.

W szkołach i przedszkolach dzieci przygotowują występy i teatrzyki dla ojców, którzy są wśród honorowych gości. W telewizji czy radio odbywają się różne audycje, gdzie poruszane są tematy związane z ojcostwem.

W Kanadzie ludzie noszą róże wpięte w ubrania, aby wyrazić szacunek dla swoich ojców. Tradycyjnie, czerwona róża symbolizuje, że ojciec żyje, biała róża oznacza natomiast, że ​​nie ma już go wśród nas.

Niektóre muzea, obiekty sportowe i inne miejsca publiczne organizują specjalne obchody Dnia Ojca, w których tatusiowie mogą wziąć udział bezpłatnie lub skorzystać z ciekawej promocji/zniżki.

W całym kraju organizowane są wydarzenia na Dzień Ojca. Np. biegi i zawody sportowe, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne lub badania nad rakiem prostaty. W takich miastach jak Toronto, Ottawa, Montreal czy Vancouver odbywają się ciekawe przedstawienia, festiwale, np. wina i jedzenia czy wystawy samochodów.

Przykładem miejsca, gdzie można przyjemnie spędzić czas w rodzinnym gronie jest Niagara Falls. W pobliżu słynnego wodospadu jest m. in. 25 wspaniałych pól golfowych. Rzeka Niagara jest z kolei uznanym miejscem do łowienia ryb. Inna opcja to wizyta w Królestwie Ptaków Niagara Falls, gdzie można podziwiać bujne tropikalne rośliny, setki ptaków i motyli. W Fort Erie i Niagara on the Lake znajdują się z natomiast dwa odrestaurowane forty z okresu 1812 i 14. To aktywności jak ulał pasujące do Father's Day.

Występowanie Dnia Ojca w Kanadzie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela15.06.2025Dzień Ojca w Kanadzie 2025
Niedziela21.06.2026Dzień Ojca w Kanadzie 2026
Niedziela20.06.2027Dzień Ojca w Kanadzie 2027
Niedziela18.06.2028Dzień Ojca w Kanadzie 2028
Niedziela17.06.2029Dzień Ojca w Kanadzie 2029
Niedziela16.06.2030Dzień Ojca w Kanadzie 2030
Niedziela15.06.2031Dzień Ojca w Kanadzie 2031
Niedziela20.06.2032Dzień Ojca w Kanadzie 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 czerwca