Światowy Dzień Wi-Fi 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Wi-Fi zostały 4 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Wi-Fi przypada na 20 czerwca (czwartek).

Świat tak się zmienił pod względem technologii, że pierwszą rzeczą jaką wiele osób robi po wejściu do hotelu albo restauracji, jest sprawdzenie sieci Wi-Fi. Nie wszędzie jednak dostęp do bezprzewodowego Internetu jest czymś powszechnym, a jednym z założeń Światowego Dnia Wi-Fi jest właśnie niwelowanie przepaści cyfrowej pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi.


WI-FI – fenomen XX wieku

Nie bez przesady jest stwierdzenie, że wynalezienie Internetu oraz Wi-Fi zrewolucjonizowało nasze życie. Dzięki niemu komunikujemy się z ludźmi na całym świecie, mamy błyskawiczny dostęp do informacji, specjalistycznej wiedzy, rozrywki czy robimy zakupy bez wychodzenia z domu. Wi-Fi ulepszyło komfort korzystania z sieci, dzięki niemu możemy łączyć się z wirtualnym światem bez użycia kabli, w wielu miejscach – kawiarni, sklepie, pociągu, czy nawet w lesie.

Każdy w miarę kojarzy więc czym jest sieć bezprzewodowa, warto jednak poznać najważniejsze fakty i pojęcia odnośnie tego fenomenu XXI wieku. Wi-Fi to zestaw standardów zaprojektowanych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych, stosowanych zwłaszcza w sieciach lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN. Mówiąc prostszym językiem, urządzenia takie jak telefony, komputery czy konsole do gier mogą komunikować się z Internetem bez jakichkolwiek przewodów - włączamy np. smartfona w pociągu i sprawdzamy skrzynkę pocztową, posty w serwisie społecznościowym czy oglądamy film.

Za ojca Wi-Fi uważany jest Vic Hayes, w ten sposób branża docenia jego wkład w pracę nad standardem IEEE802.11, na którym opiera się Wi-Fi. Po raz pierwszy Wi-Fi udostępniono w 1997 roku, dwa lata później wprowadzono je do użytku domowego. Nazwa „Wi-Fi” to skrót od „wireless fidelity”, co można przetłumaczyć jako „bezprzewodowa wierność". Jest to nazwa marketingowa, znak towarowy Wi-Fi Alliance.


Światowy Dzień Wi-Fi

Choć Wi-Fi należy do najszybciej rozwijających się technologii sieciowych, to wszędzie można z niej korzystać. Szacuje się, że dostępu do sieci nie ma połowa ludzi na świecie. Główne powody takiego stanu rzeczy to m.in. ubóstwo i niemożliwość lub nieopłacalność wybudowania odpowiedniej infrastruktury. Światowy Dzień Wi-Fi (World Wi-Fi Day) to święto, które jest globalną inicjatywą mającą na celu zniwelowanie przepaści cyfrowej i zapewnienie dostęp do Internetu mieszkańcom wszystkich, co spowoduje zwiększenie wzrostu gospodarczego, rozwój edukacji czy poprawę mobilności społecznej.

Światowy Dzień Wi-Fi obchodzony jest 20 czerwca. W święto zaangażowanych jest ponad 100 różnych firm, organizacji i instytucji, które w różny sposób prowadzą działania zmierzające promowania przystępnego i niedrogiego Internetu szerokopasmowego w celu zacieśnienia współpracy między miastami, organami rządowymi czy firmami oraz poprawy jakości życia dla ludzi.

Wiele firm oferuje specjalne oferty/promocje podczas Światowego Dnia Wi-Fi, np. darmowy dostęp do bezprzewodowego Internetu w komunikacji miejskiej, miejscach turystycznych czy obszarach wiejskich.World Wi-Fi Day to także dobra okazja, by wręczyć nagrody branżowe. Przyznawane są one w różnych kategoriach, np. „Najlepsze Wi-Fi dla wpływu społecznego”, które uznaje innowacyjne usługi oparte na sieci Wi-Fi z korzyścią dla społeczeństwa (inteligentne miasta, społeczności). Inne kategorie to np. „Najlepsze innowacje Wi-Fi”, „Najlepszy operator sieci Wi-Fi”, czy „Najlepsza technologia sieci Wi-Fi”.

Podczas święta związanego z Internetem nie może oczywiście zabraknąć oficjalnego hasztagu, używanego przez ludzi na całym świecie. 20 czerwca każde udostępnienie contentu, postów odnośnie World Wi-Fi Day powinno opatrzone być hasztagiem #WorldWiFiDay.

World Wi-Fi Day to pomysł Wireless Broadband Alliance. To potężne stowarzyszenie założono w 2003 roku, a jego celem jest poprawa współpracy pomiędzy największymi operatorami branży Wi-Fi, rozwój technologii, tworzenie nowych standardów i zapewnienie użytkownikom komfortowego korzystania z sieci. WBA tworzą tacy giganci rynku jak Cisco, Intel, Microsoft, Google, Deutsche Telekom czy Facebook.Wireless Broadband Alliance Światowy Dzień Wi-Fi prowadzi pod przewodnictwem Rady Doradczej Connected City (CCAB).

Występowanie Światowego Dnia Wi-Fi w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek20.06.2022Światowy Dzień Wi-Fi 2022
Wtorek20.06.2023Światowy Dzień Wi-Fi 2023
Piątek20.06.2025Światowy Dzień Wi-Fi 2025
Sobota20.06.2026Światowy Dzień Wi-Fi 2026
Niedziela20.06.2027Światowy Dzień Wi-Fi 2027
Wtorek20.06.2028Światowy Dzień Wi-Fi 2028
Środa20.06.2029Światowy Dzień Wi-Fi 2029
Czwartek20.06.2030Światowy Dzień Wi-Fi 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 czerwca