Dzień Ojca w UK 2024 w UK

Do najbliższych obchodów zostało 25 dni.

W 2024 roku Dzień Ojca w UK przypada na 16 czerwca (niedziela).

Dzień Ojca od zawsze był w cieniu Dnia Matki, a na przykładzie Wielkiej Brytanii widać to najlepiej. Mothering Sunday jest bowiem tradycją o kilkusetletniej historii, natomiast mężczyźni docenieni zostali dopiero po II wojnie światowej. Lepiej jednak późno niż wcale.

Historia święta

Co prawda tradycje związane z kultem ojca pochodzą jeszcze z czasów pogańskich, gdzie w niektórych kręgach Słońce traktowane było jako pan wszechświata, za pierwsze publiczne obchody uważane jest jednak nabożeństwo w Spokane w stanie Waszyngton w 1909 roku. Był to pomysł Sonory Smart, która była córką weterana wojny secesyjnej Williama Jacksona Smarta. W ten sposób chciała docenić ojca, który po śmierci matki samotnie wychował szóstkę dzieci. Uroczystość odbyła się w trzecią niedzielę czerwca i ta data obowiązuje do dziś, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Wielkiej Brytanii. Święto Ojca po 1909 roku na dobre zaznaczyło swoją obecność w amerykańskim kalendarzu, a w 1972 roku prezydent Nixon ustanowił nawet Father's Day świętem państwowym.

Father's Day w Wielkiej Brytanii

Obchody w Zjednoczonym Królestwie inspirowane są amerykańskim zwyczajem, choć na Wyspach Dzień Ojca nie jest oficjalnym świętem. Tradycja uhonorowania ojców w świadomości Brytyjczyków na dobre zagościła najprawdopodobniej w latach powojennych. Na Wyspach w tym dniu pamięta się o wszystkich, którzy spełniają role ojca, a więc dziadkach, teściach czy opiekunach. Święto odbywa się w trzecią niedzielę czerwca. Istotą tego dnia jest spędzenie czasu z ojcem, podziękowanie mu za wychowanie, wsparcie. Wiele rodzin spędza niedzielę w restauracji, pizzerii, lub planuje wspólną wycieczkę w plener, wypad na ryby czy na zawody sportowe.

Z okazji Father's Day dzieci wręczają tacie prezenty, wśród których przeważają typowo męskie upominki, takie jak skarpety, bielizna, kapcie, narzędzia, sprzęt komputerowy, gadżety do samochodu czy dobry alkohol. Wiele z nich ma specjalną dedykację, np. koszulka ze sloganem „najlepszy ojciec świata” lub znakiem supermana z napisem „supertata”, kubki z podobizną itp. W dzisiejszych czasach stworzenie spersonalizowanego upominku nie stanowi żadnego problemu. Inne ciekawe podarunki to np. karnet do siłowni, lekcje nauki gry w golfa, przejażdżka samochodem rajdowym na torze albo skok ze spadochronu.

W tygodniu poprzedzającym Father's Day dzieci zapraszają ojców do szkół, gdzie organizują przedstawienia, śpiewają piosenki i recytują wiersze. W mediach święto jest okazją do edukacji społeczeństwa. Audycje czy felietony mają za zadanie nauczyć odpowiedzialnego ojcostwa oraz uświadomić mężczyznom, jakie mają prawa jako rodzice.

Niektórzy praktykują zwyczaj noszenia róż wpiętych w ubrania, aby wyrazić szacunek dla swoich ojców. Czerwona symbolizuje, że ojciec żyje, biała natomiast oznacza, że nie ma już go wśród nas.

Występowanie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela15.06.2025Dzień Ojca w UK 2025
Niedziela21.06.2026Dzień Ojca w UK 2026
Niedziela20.06.2027Dzień Ojca w UK 2027
Niedziela18.06.2028Dzień Ojca w UK 2028
Niedziela17.06.2029Dzień Ojca w UK 2029
Niedziela16.06.2030Dzień Ojca w UK 2030
Niedziela15.06.2031Dzień Ojca w UK 2031
Niedziela20.06.2032Dzień Ojca w UK 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 czerwca