Niedziela Palmowa na Litwie 2025

Do najbliższych obchodów Niedzieli Palmowej na Litwie zostały 143 dni, czyli 4 miesiące i 22 dni.

W 2025 roku Niedziela Palmowa na Litwie przypada na 13 kwietnia (niedziela).

Wielowiekowy zwyczaj

Sama nazwa Niedzieli Palmowej (Verbų sekmadienis) pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Zgodnie z Liturgią to właśnie w Niedzielę w Jerozolimie już w IV wieku patriarcha dosiadał oślicy i wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zazwyczaj towarzyszyły mu tłumy. Zwyczaj ten wszedł do powszechnej praktyki w V wieku, a samo święcenie palm wprowadzono dopiero w XI wieku. Swoja drogę niewiele osób wie, że poświęcone drzewka powinny być trzymane przez cały rok a następnie – w Środę Popielcową – należałoby je spalić i powstałym w ten sposób popiołem posypać głowy wiernych.

Litwini przez wiele wieków, poświęcone palmy wkładali w swoich domach za krzyże i obrazy, aby zapewnić sobie w ten sposób spokój od złych duchów i błogosławieństwo. Nierzadko palmy zakopywano na polach wierząc, że dzięki temu żniwa będą udane

A jak to wygląda dzisiaj?

Na tydzień przed Wielkanocą na Litwie odbywają się pokazy cudownie plecionych palm – litewskie rękodzieło jest znane daleko poza granicami kraju. Co ciekawe, ci bardziej ambitni mieszkańcy Litwy uczęszczają nawet na specjalne kursy plecenia palm. Niedziela Palmowa na Litwie jest nazywana Wierzbną, a czasem Kwietną. Wszyscy niosą do kościoła palmy, które charakteryzuje bogactwo barw i różnorodność kształtów.

Kolejnym ciekawym zwyczajem Niedzieli Palmowej jest to, że po przyjściu z kościoła z konsekrowaną palmą trzeba lekko uderzyć tych członków rodziny, którzy nie poszli do kościoła. Nie jest to kara, ale życzenia pomyślności.

Niektórzy Litwini zamiast tradycyjnych palm „wałeczkowych” wybierają do ich stworzenia gałęzie jałowca. Wielowiekową tradycją (szczególnie w Wilnie) jest wytwarzanie palm ze świerka karłowatego. Zaplatanie palm rozpoczynało się po Zapustach i trwało do Niedzieli Palmowej, czasem było dodatkowym źródłem dochodu rodziny.

Ciekawostką jest, że kiedyś na Litwie palmy robiło się z papieru i z gałązek wierzby (stąd nazwa tego święta – Wierzbna). Wierzba jest drzewem o bogatej symbolice, które wiosną najwcześniej budzi się do życia i kojarzy się ze znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Jeśli ktoś ma okazję być na Litwie właśnie w Niedzielę Palmową to zakup takiego drzewka będzie świetną pamiątką i nieodzowną dekoracją domu.

Czy wiesz, że do zrobienia jednej palmy używa się nawet kilkadziesiąt rodzajów roślin i kwiatów zbieranych w różnych porach roku?

Sława palm wileńskich

Palmy wileńskie są szeroko znane także poza granicami Litwy. Są one symbolem Kaziuków Wileńskich. Od 2000 r. niedaleko od Wilna w Ciechanowiszkach działa Izba Palm i Użytku Powszechnego. Tu można zobaczyć przeróżne palmy, ale także stare meble i przedmioty użytku codziennego.

Występowanie Niedzieli Palmowej na Litwie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela02.04.2023Niedziela Palmowa na Litwie 2023
Niedziela24.03.2024Niedziela Palmowa na Litwie 2024
Niedziela29.03.2026Niedziela Palmowa na Litwie 2026
Niedziela21.03.2027Niedziela Palmowa na Litwie 2027
Niedziela09.04.2028Niedziela Palmowa na Litwie 2028
Niedziela25.03.2029Niedziela Palmowa na Litwie 2029
Niedziela14.04.2030Niedziela Palmowa na Litwie 2030
Niedziela06.04.2031Niedziela Palmowa na Litwie 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 kwietnia