Niedziela Palmowa 2024

Do najbliższych obchodów Niedzieli Palmowej zostało 26 dni.

W 2024 roku Niedziela Palmowa przypada na 24 marca (niedziela).

Niedziela Palmowa jest świętem w kalendarzu chrześcijańskim, przypadającym na 7 dni przed Wielkanocą. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i nawiązuje do okresu duchowego przygotowania się do świąt, w postaci przeżywania męki Zbawiciela. Pierwsze zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii z lat 80. IV wieku n.e.. Według jej wspomnień patriarcha wsiadał na oślicę i wjeżdżał do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go w radości i w uniesieniu, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy.

W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od czasów średniowiecza. Według obrzędów Kościoła katolickiego tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbolizujące odradzające się życie. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji, zaś sama procesja wzięła swój początek w Jerozolimie. Tradycja wykonywania palm wielkanocnych szczególnie bogata jest na Kurpiach w parafii Lipniki, Nysie oraz w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej, gdzie corocznie organizowane są konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę wielkanocną.

W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. Można wyróżnić palmy kurpiowskie, góralskie oraz wileńskie. Palmy kurpiowskie powstają z pnia ściętej jodły lub świerku i oplecione są na całej długości widłakiem, wrzosem, borówką, sztucznymi kwiatami oraz wstążkami. Czubek palmy pozostaje zielony. Palmy góralskie wykonane są z pęku witek wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych. Zwieńczone są czubem z bazi, jedliny, bibułkowych barwnych kwiatów i wstążek. Palemki wileńskie są najczęściej święconymi palmami wielkanocnymi, wykonane są z uplecionych suszonych kwiatów, mchu i traw. Palmy wielkanocne związane są ludowymi wierzeniami i tradycjami. Na przykład wierzono, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem, a piękna palma sprawia, że dzieci będą wyróżniały się urodą oraz wzrostem.

Corocznie organizowane są konkursy na najpiękniejsze oraz najwyższe palmy wielkanocne. Konkurs w Lipnicy Murowanej na najwyższą palmę organizowany jest od 1958 roku.

Występowanie Niedzieli Palmowej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela10.04.2022Niedziela Palmowa 2022
Niedziela02.04.2023Niedziela Palmowa 2023
Niedziela13.04.2025Niedziela Palmowa 2025
Niedziela29.03.2026Niedziela Palmowa 2026
Niedziela21.03.2027Niedziela Palmowa 2027
Niedziela09.04.2028Niedziela Palmowa 2028
Niedziela25.03.2029Niedziela Palmowa 2029
Niedziela14.04.2030Niedziela Palmowa 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 marca