Wspomnienie św. Jadwigi Królowej 2024

Obchody Wspomnienia św. Jadwigi Królowej były 17 dni temu.

W 2024 roku obchody Wspomnienia św. Jadwigi Królowej przypadły na 8 czerwca (sobota).

8 czerwca obchodzimy w Kościele katolickim wspomnienie św. Jadwigi, Królowej Polski. Była pierwszą osobą kanonizowaną w naszym kraju, a jej czyny sprawiły, że do dziś cieszy się ogromnym szacunkiem i uwielbieniem.

Jadwiga Andegaweńska, Królowa Polski


Jadwiga była córką króla Węgier i Polski Ludwika Węgierskiego oraz Elżbiety Bośniaczki. Za młodu rodzice zaręczyli ją z ośmioletnim Wilhelmem z dynastii Habsburgów, po śmierci ojca „umowa" została jednak zerwana. Tym samym, w wieku zaledwie 10 lat, Jadwiga została koronowana królową Polski. W 1386 roku poślubiła Władysława Jagiełłę, a warunkiem dziewczyny było przyjęcie chrztu przez przyszłego męża. To właśnie wyróżniało Jadwigę – pobożność, troska o innych ludzi, podwładnych, biednych, chorych. Wybudowała wiele kościołów, wspierała istniejące klasztory i szpitale.

Jako władczyni zasłynęła z umiejętności dyplomatycznych, mimo młodego wieku potrafiła okiełznać Krzyżaków, godzić największych wrogów. Stanęła również na czele wojsk i pomogła w ponownym przyłączeniu się Rusi do Polski. Wyniosła też nasz kraj na wyższy poziom jeśli chodzi o kulturę i sztukę, które były jej „konikiem”. Jej ogromnym sukcesem była również reaktywacja Akademii Krakowskiej, najstarszej polskiej uczelni i jednej z najstarszych na świecie. To właśnie tam powędrował jej majątek po śmierci. Ta niestety przyszłą po nią bardzo szybko. Jadwiga zmarła bowiem w wieku 25 lat, wskutek komplikacji po porodzie. Jej mała córeczka przeżyła zaledwie kilkanaście dni. Jadwiga Królowa została pochowana w katedrze na Wawelu, opłakiwał ją cały naród.

Wspomnienie św. Jadwigi Królowej


Praktycznie od razu zyskała status świętej, choć oficjalnie beatyfikowana została dopiero w 1979 roku przez Jana Pawła II. Św. Jadwiga była bohaterką pierwszej kanonizacji, jaka odbyła się w Polsce. 8 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II w obecności miliona osób uznał ją za świętą podczas nabożeństwa na krakowskich Błoniach. Od tego czasu wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim w Polsce ma rangę obowiązkowego.

Specjalne obchody 8 czerwca organizuje Archidiecezja Białostocka, której św. Jadwiga Królowa jest patronką.