Światowy Dzień Guza Mózgu 2022

Obchody Światowego Dnia Guza Mózgu były 67 dni, czyli 2 miesiące i 6 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Guza Mózgu przypadły na 8 czerwca (środa).

Guz mózgu nie musi oznaczać wyroku śmierci. Wszystko zależy od szybkiej diagnozy, dlatego nie można ignorować symptomów, takich jak bóle głowy, problemy ze wzrokiem czy mową.

Guz mózgu – tę diagnozę słyszy co roku 3 tysiące Polaków. Głównym czynnikiem, który zwiększa szanse na przeżycie, jest szybka diagnoza. Dlatego właśnie 8 czerwca warto dowiedzieć się więcej o tym rodzaju nowotworu i jego objawach.


Symptomy zależą od lokalizacji guza

Na początek należy zauważyć, nie każdy guz mózgu oznacza nowotwór. Jest to każda obca struktura, a więc też tętniak, ropień, pasożyty, czy torbiel. Nawet diagnoza nowotworu nie oznacza jeszcze leczenia i operacji – wiele guzów musi być tylko obserwowanych. Diagnostyka tego rodzaju nowotworów jest ciężka, ponieważ wachlarz objawów może być bardzo szeroki, wszystko zależy od jego położenia. Podwójne widzenie, niewyraźna mowa, problemy z równowagą, wzrokiem, słuchem, mową, zaburzenia pamięci, bóle głowy, nudności, wymioty. Wiele z nich łatwo pomylić z innymi chorobami. Dlatego guzy często diagnozuje się podczas badania innych dolegliwości, np. podczas tomografii wykonywanej przy podejrzeniu wstrząśnienia mózgu.


Leczenie zależy od lokalizacji guza i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnych nowotworów korzysta się z zabiegów chirurgicznych i radioterapii, w przypadku złośliwych z metod zachowawczych i zabiegowych. Chociaż ryzyko nowotworu wzrasta wraz z wiekiem, to choroba może dosięgnąć osób w każdym wieku, również dzieci. Na szczęście medycyna oferuje coraz to nowsze narzędzia, leki i terapie do leczenia różnego rodzaju nowotworów.


Dzień Guza Mózgu powstał w 2000 roku z inicjatywy Niemieckiego Stowarzyszenia Guza Mózgu. Święto ma na celu zwiększenie wiedzy o tym, z czym zmagają się pacjenci oraz jak można wesprzeć chorych, oraz instytucje, które im pomagają. Tego dnia w szpitalach odbywają się darmowe konsultacje i akcje uświadamiające. Symbolem 8 czerwca jest szara wstążka.


Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze

Istnieją pewne objawy, które łatwo zignorować, ale często są one sygnałem, że coś jest nie tak. Częste bóle głowy, migreny, zmiany nastroju, problemy ze wzrokiem, dziury w pamięci – są to symptomy, których nie można ignorować i które należy natychmiast zbadać.

Występowanie Światowego Dnia Guza Mózgu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek08.06.2020Światowy Dzień Guza Mózgu 2020
Wtorek08.06.2021Światowy Dzień Guza Mózgu 2021
Czwartek08.06.2023Światowy Dzień Guza Mózgu 2023
Sobota08.06.2024Światowy Dzień Guza Mózgu 2024
Niedziela08.06.2025Światowy Dzień Guza Mózgu 2025
Poniedziałek08.06.2026Światowy Dzień Guza Mózgu 2026
Wtorek08.06.2027Światowy Dzień Guza Mózgu 2027
Czwartek08.06.2028Światowy Dzień Guza Mózgu 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Dzień Wolności Podatkowej

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 czerwca