Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza 2024

Do najbliższych obchodów Tygodnia Świadomości nt. Jakości Powietrza zostało 141 dni, czyli 4 miesiące i 19 dni.

W 2024 roku obchody Tygodnia Świadomości nt. Jakości Powietrza przypadają na okres od 29 kwietnia (poniedziałek) do 5 maja (niedziela).

Jakość powietrza, którym oddychamy, zależy od naszych codziennych wyborów. Właśnie dlatego Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza jest doskonałą okazją do przypomnienia, że ​​niektóre działania mają poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i środowiska.

Celem Tygodnia Świadomości nt. Jakości Powietrza w USA jest promowanie wydarzeń, które zwiększają świadomość jakości powietrza i zachęcają ludzi do sprawdzania wskaźnika jakości powietrza (AQI), aby znaleźć najlepszą porę dnia na aktywność na świeżym powietrzu. Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza to ruchome święto wypadające corocznie w na przełomie kwietnia i maja. Obchody przygotowywane są we współpracy z Agencją Ochrony Środowiska (EPA), Narodową Agencją Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

Każdego roku motywem przewodnim jest inny temat, który podkreśla priorytetowy obszar problemów z jakością powietrza. Instytucje uczestniczące w programie codziennie umieszczają jedną z pięciu flag (zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony i fioletowy), która określa aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza. Wybór koloru flagi zależy od prognozy jakości powietrza otrzymanej bezpośrednio z EPA i może pomóc w podjęciu odpowiednich działań w celu ochrony zdrowia ludzi, w tym osób cierpiących na astmę.

Departamenty zdrowia mogą również organizować i brać udział w wydarzeniach edukacyjnych i działaniach podnoszących świadomość społeczną na temat wpływu jakości powietrza na zdrowie. Na przykład Komisja Ochrony Środowiska hrabstwa Hillsborough organizuje coroczne targi „Czyste powietrze”, które gromadzą dostawców, wystawców i organizacje, które podkreślają wartość jakości powietrza w tworzeniu zdrowego środowiska.

Występowanie Tygodnia Świadomości nt. Jakości Powietrza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek - Niedziela02.05.2022 - 08.05.2022Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza 2022
Poniedziałek - Niedziela01.05.2023 - 07.05.2023Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza 2023
Poniedziałek - Niedziela28.04.2025 - 04.05.2025Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza 2025

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 kwietnia