Juneteenth 2024

Do najbliższych obchodów Juneteenth zostały 2 dni.

W 2024 roku Juneteenth przypada na 19 czerwca (środa).

Juneteenth to święto upamiętniające bardzo ważny moment w historii Stanów Zjednoczonych - ogłoszenie emancypacji niewolników. W 1862 r. Prezydent Abraham Lincoln wydał Proklamację Emancypacji, która zniosła niewolnictwo w Skonfederowanych Stanach Ameryki. Jednak z powodu wojny domowej proklamacja nie miała mocy w Teksasie, więc jedynym sposobem na uwolnienie tamtejszych niewolników była ucieczka. Liczba niewolników w Teksasie rosła, a do 1865 r. było ich mniej więcej 250 000. Dlatego 18 czerwca żołnierze Unii pod dowództwem generała dywizji Gordona Grangera przybyli do Teksasu, aby poinformować niewolników, że wojna się zakończyła i że są wolni. Dotarcie do niewolników z Teksasu zajęło ponad 2 lata od ogłoszenia emancypacji wydanemu przez Lincolna. Wreszcie, 19 czerwca 1865 r., dokument został odczytany na głos przez generała z balkonu Ashton Villa, co było oficjalnym ogłoszeniem całkowitej emancypacji wszystkich niewolników - mimo że byli już wolni od 1862 roku.

Nazwa Juneteenth to po prostu połączenie dwóch słów: "June" (czerwiec) i "nineteenth" (dziewiętnastego), które mają przypominać ważną datę, kiedy Teksańscy niewolnicy zostali uwolnieni.

Chociaż byli niewolnicy próbowali świętować każdą rocznicę pamiętnej emancypacji, Juneteenth był postrzegany jako święto dopiero w 1980 roku. Co ciekawe, Teksas był pierwszym stanem, który ogłosił, że Juneteenth jest świętem stanowym.

Czterdzieści sześć z pięćdziesięciu stanów obchodzi Juneteenth jako święto stanowe lub inny dzień obchodów. Jednak nadal nie jest to święto federalne, mimo że Barack Obama chciał, aby było to święto narodowe. W stanach, w których Juneteenth jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jest to również dzień wolny dla większości ludności, przy zamkniętych szkołach i niektórych firmach. Wiele imprez związanych jest z obchodami wakacji: gry w baseball, grille, rodeo, koncerty lub parady. Czerwony kolor stał się symbolem czerwca, ponieważ reprezentuje elastyczność, więc wiele rodzajów jedzenia i napojów jest tego dnia czerwonego, na przykład „czerwona woda sodowa” lub napój truskawkowy. W niektórych stanach często podaje się sałatkę Marcusa Garveya z czerwoną, zieloną i czarną fasolą.