Dzień Flagi USA 2024

Obchody Dnia Flagi w USA były 11 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Flagi w USA przypadły na 14 czerwca (piątek).

Każde amerykańskie dziecko wie, że flaga amerykańska jest czymś wyjątkowym - jest symbolem związku, wolności i niepodległości. Taki szczególny przedmiot zasługuje na własne święto - Dzień Flagi.

W Stanach Zjednoczonych dzień flagi obchodzony jest corocznie 14 czerwca, czyli w rocznicę uchwalenia rezolucji w sprawie flagi w 1777 roku. Wtedy flaga reprezentowała tylko trzynaście stanów z trzynastoma paskami i trzynastoma sześcioramiennymi gwiazdami. Obecna flaga przedstawia pięćdziesiąt stanów jako pięćdziesiąt białych gwiazd, a trzynaście pasków przedstawia trzynaście kolonii brytyjskich, które były pierwszymi stanami USA i zadeklarowały ich niepodległość.

Pierwsze obchody Dnia Flagi w USA odnotowano w 1861 r., choć nie stał się wówczas tradycją. Pierwsze uznane święto obchodów odbyło się w 1895 r. I zostało zorganizowane przez nauczyciela szkolnego Bernarda J. Cigranda. W uroczystości wzięło udział ponad 300 000 dzieci w wieku szkolnym, a Cigrand został prezesem stowarzyszenia American Flag Day Association, co pozwoliło mu kontynuować promocję tego dnia. Założyciel tego stowarzyszenia, William T. Kerr, również odegrał ważną rolę w ustanowieniu święta ku czci amerykańskiej flagi. Dzień Flagi po raz pierwszy stał się pełnoprawnym świętem w 1937 roku w Pensylwanii, gdzie Kerr był rezydentem. Wcześniej jednak w 1916 roku prezydent Woodrow Wilson oficjalnie ustanowił 14 czerwca jako Dzień Flagi.

Dzisiaj, w tygodniu zawierającym 14 czerwca Amerykanie obchodzą „Tydzień Flagi Narodowej”, Prezydent ogłasza proklamację, w której wzywa się do obchodzenia tego dnia jako rocznicy przyjęcia flagi amerykańskiej. To nie jest święto państwowe, ale obchodzenie związane jest z wystawieniem flagi na wszystkich budynkach rządowych, ceremoniach z flagą, a czasem parad lub innych uroczystości. Wielu Amerykanów wywiesza także flagę w swoich domach. To dla nich doskonała okazja do refleksji na temat podstaw wolności narodu i znaczenia przesłania flagi - unii wszystkich państw.

Ciekawostka

W latach 50. amerykańska flaga miała 48 białych gwiazd, ponieważ było tylko 48 stanów. Oczekiwano, że Alaska wkrótce stanie się 49. stanem, więc flaga miała się zmienić. Jednak jeden z uczniów liceum, Bob Heft, pożyczył maszynę do szycia swojej matki i, jako szkolny projekt, rozciął 48-gwiazdkową flagę swoich rodziców i wyszywał na niej 50 gwiazdek. Spodziewał się, że Hawaje również staną się częścią uni, więc wręczył „nową flagę” swojemu nauczycielowi historii. Chociaż nauczyciel początkowo nie sprzyjał temu pomysłowi, chłopiec został później zaproszony przez prezydenta Eisenhowera do Waszyngtonu na ceremonię przyjęcia 50-gwiazdkowej flagi. Jego ocena z historii została następnie zmieniona z B- na A.