Do najbliższych obchodów Święta Państwowości Czeskiej zostało 169 dni, czyli 5 miesięcy i 16 dni.
W 2025 roku Święto Państwowości Czeskiej przypada na 28 września (niedziela).
Od czasów Mieszka i Dobrawy Polskę z Czechami łączyły niemalże rodzinne relacje. Nasi południowi sąsiedzi są nam bliscy pod wieloma względami. 28 września obchodzą Święto Państwowości Czeskiej. To doskonała okazja, by poznać historię stojącą za tym ważnym dla nich dniem.
Dawno temu na ziemiach czeskich…
Święto zostało ustanowione na cześć księcia Wacława I. Siedemnastoletni młodzieniec, zaraz gdy rozpoczął rządy, wygnał swego brata Bolesława i jego pogańską żonę. Ta wyjątkowa dla narodu postać z poświęceniem krzewiła chrześcijaństwo na terenie państwa.
Nie wszystkim jednak podobały się decyzje Wacława. Zwolennicy młodszego, wygnanego brata byli przeciwni takiej polityce. Kiedy odwiedził Bolesława w ramach uroczystości św. Kosmy i Damiana, zginął z ręki jego rycerzy. Czesi uznają datę męczeńskiej śmierci władcy za ważne wydarzenie dla narodu. Stanowi ono fundament, na którym zbudowano czeską państwowość.
28 września obchodzi się również Dzień Św. Wacława.
Ciekawostką z życia władcy jest historia, w której pokazał swoją dobroduszność wobec żony. Kobieta zdradzała go ze sługą. Gdy Wacław się o tym dowiedział, natychmiast… wybaczył im i udzielił ślubu!
Jak dzisiaj Czesi świętują ten dzień?
Obchody Święta Państwowości Czeskiej to jednocześnie uroczystość religijna i państwowa. 28 września jest dniem wolnym od pracy.
Co roku w mieście Stará Boleslav organizuje się pielgrzymkę. To tutaj czeski książę stracił życie. Odbywają się także liczne uroczystości kościelne i świeckie – odpusty, prezentacje oraz występy muzyczne i teatralne.
W najstarszej winnicy w Pradze – miejscu spoczynku relikwii bohatera – ma miejsce Winobranie Świętowacławskie. To święto ludowe, podczas którego organizuje się pokazy wyciskania winogron. Można również spróbować najlepszych win. Według legendy winnicę założył sam Wacław.