Dzień Dziadków w Czechach 2021

Obchody Dnia Dziadków w Czechach były 23 dni temu.

W 2021 roku obchody Dnia Dziadków w Czechach przypadły na 2 października (sobota).

Dziadkowie, poza matką i ojcem, to dla wielu osób najbliższe osoby w rodzinie. Bywa, że mamy z nimi lepszy kontakt niż z samymi rodzicami. Upiększają życia wnucząt swoim ciepłem i mądrością. Często stanowią najlepsze wsparcie w trudnych momentach i dzielą radość z sukcesów.

Inni z kolei nie pamiętają o nich na co dzień i skupiają się na własnym życiu biegnącym coraz szybciej. Dla tych pierwszych Dzień Dziadków jest doskonałą okazją, by podziękować za wszystko. Dla drugich – aby przypomnieć sobie, jak ważni są to ludzie, oraz odnowić z nimi relacje.

Den prarodičů

W przeciwieństwie do Polski, w Czechach nie ma osobnego Dnia Dziadka i Dnia Babci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni świętują w tym samym czasie – 2 października. To także święto Aniołów Stróżów w Kościele katolickim. Nic dziwnego – dla wielu babcia i dziadek taką właśnie pełnią rolę. Ze względu na tę symbolikę taką samą datę wybrali Włosi. Święto sąsiaduje z Międzynarodowym Dniem Osób Starszych, przypadającym 1 października.

Obchody tego dnia za naszą południową granicą są o wiele mniej popularne niż w Polsce. Nie jest to okazja, o której pamięta każdy. Są jednak i tacy, którzy ją celebrują, wręczając dziadkom drobne prezenty.

Jakie upominki otrzymują staruszkowie? Najczęściej kartki z życzeniami. Można zakupić je w wielu miejscach. Zawierają oryginalne wierszyki i cieszą oko estetyką. Najlepszym rozwiązaniem są jednak takie wykonane własnoręcznie – to wybór, na który w większości stawiają najmłodsi.

Dziadkowie dostają także słodkości. Najbardziej cieszą się jednak z samych odwiedzin i spędzonego razem z wnuczętami czasu. Często urozmaicony jest on wyjściem do kina czy teatru. W szkołach organizowane są występy, na które zaprasza się dziadków. Dzieci śpiewają, tańczą i recytują. Odbywają się występy teatralne. Nie brakuje atrakcji w postaci wspólnych gier i zabaw. Nie można jednak zapomnieć o najbardziej uniwersalnym prezencie – kwiatach.

Historia tego dnia

Święto jest młode – pojawiło się pod koniec ubiegłego wieku. Okoliczność ustanowili i spopularyzowali holenderscy kwiaciarze. Później kolejne kraje europejskie zaczęły świętować Dzień Dziadków, aż dotarł on do Czech. Obecnie celebruje się go w wielu państwach europejskich. Warto jednak odwiedzać starsze osoby nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Występowanie Dnia Dziadków w Czechach w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa02.10.2019Dzień Dziadków w Czechach 2019
Piątek02.10.2020Dzień Dziadków w Czechach 2020
Niedziela02.10.2022Dzień Dziadków w Czechach 2022
Poniedziałek02.10.2023Dzień Dziadków w Czechach 2023
Środa02.10.2024Dzień Dziadków w Czechach 2024
Czwartek02.10.2025Dzień Dziadków w Czechach 2025
Piątek02.10.2026Dzień Dziadków w Czechach 2026
Sobota02.10.2027Dzień Dziadków w Czechach 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Niemcy 🇩🇪 - Oktoberfest
Włochy 🇮🇹 - Dzień Dziadków

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 października