Wigilia BN w Czechach 2024

Do najbliższych obchodów Wigilii Bożego Narodzenia w Czechach zostało 189 dni, czyli 6 miesięcy i 6 dni.

W 2024 roku Wigilia BN w Czechach przypada na 24 grudnia (wtorek).

Choć to 25 grudnia jest świętem, Wigilia Bożego Narodzenia wygląda równie uroczyście. To chrześcijańskie święto zakorzeniło się na tyle silnie w kulturze całego świata, że obchodzą je nawet niewierzący. Przyjrzyjmy się, jak celebruje się Štědrý den (Szczodry dzień) za południową granicą.

Zwyczaje wigilijne w Czechach

Okres świąteczny ma dla naszych sąsiadów bardziej wymiar rodzinny niż duchowy. To dzień, w którym najważniejszy element to spędzanie czasu z rodziną i wspólne przygotowania. W przeciwieństwie do Polaków, Czesi 24 grudnia nie idą do pracy. Od 1989 roku państwo daje obywatelom dodatkowy dzień na świąteczne przygotowania. Wcześniej w Wigilię pracowało się krócej. Z powodu wprowadzonych zmian ludzie mają dużo czasu. Aby nie siedzieć bezczynnie w domu, gdy wszystkie obowiązki już spełnione, chodzi się na spacery.

Przygotowania do Wigilii zaczynają się o wiele wcześniej. 4 grudnia, na świętej Barbary, Czesi wkładają do wody gałązkę czereśni, która zakwitnie dokładnie po 20 dniach. Posrebrzana jemioła zawieszona nad stołem w przeddzień Bożego Narodzenia oraz kilka łusek karpia pod talerzem to gwarancja szczęścia. Podobnie jak w naszym kraju, w Czechach nie wolno zapomnieć o zbłąkanym wędrowcu. Dla niespodziewanego gościa zawsze przygotowane jest miejsce przy stole.

Zamiast Mikołaja prezenty przynosi Jeżiszek (Jezusek). Znakiem, że Dzieciątko przyszło i zostawiło wigilijne podarunki, jest dźwięk dzwoneczka. Kto przestrzega postu do końca dnia, może w nagrodę spodziewać się mistycznej wizji złotej świni (zlate prasatko).

A jak wygląda wigilijne kino? Zamiast Kevina, którego w Polsce jedni kochają, a inni mają serdecznie dość, nasi sąsiedzi co roku oglądają nową świąteczną bajkę, emitowaną przez telewizję narodową.

Wigilijne potrawy

Na czeskim stole wigilijnym nie może zabraknąć karpia. Niektórzy podają go na černo, czyli z piernikiem, migdałami i bakaliami. Jeśli ktoś myślał, że resztki z karpia wędrują do śmietnika, nic bardziej mylnego. Wigilijnym specjałem Czechów jest zupa rybna. To wywar z tego, co pozostaje po rozkrojeniu ryby – łbów i wnętrzności. Głowa karpia to towar, za który w czeskim sklepie trzeba sporo zapłacić. Tradycyjnym dodatkiem do ryby jest sałatka ziemniaczana. Popularnością cieszy się także zapieczony pęczak z grzybami i przyprawami, zwany kubą.

Występowanie Wigilii Bożego Narodzenia w Czechach w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota24.12.2022Wigilia BN w Czechach 2022
Niedziela24.12.2023Wigilia BN w Czechach 2023
Środa24.12.2025Wigilia BN w Czechach 2025
Czwartek24.12.2026Wigilia BN w Czechach 2026
Piątek24.12.2027Wigilia BN w Czechach 2027
Niedziela24.12.2028Wigilia BN w Czechach 2028
Poniedziałek24.12.2029Wigilia BN w Czechach 2029
Wtorek24.12.2030Wigilia BN w Czechach 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 grudnia