Dzień Kantabrii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Kantabrii zostało 160 dni, czyli 5 miesięcy i 7 dni.

W 2024 roku Dzień Kantabrii przypada na 11 sierpnia (niedziela).

Dzień Kantabrii (Día de La Montaña) to święto ruchome, obchodzone w drugą niedzielę sierpnia. Impreza, której głównej celem jest integracja lokalnej społeczności oraz promocja bogatego folkloru Kantabrii, trwa jednak kilka dni, a główne obchody odbywają się w miasteczku Cabezón de la Sal.

Historia Día de La Montaña

Święto po raz pierwszy raz obchodzono w 1967 roku, a jego pomysłodawcą był ówczesny burmistrz Cabezón de la Sal. Wydarzenie uznano za Festiwal Narodowego Zainteresowania Turystycznego (status ogólnokrajowy) co podniosło jego rangę i popularność. Po utworzeniu wspólnoty autonomicznej w 1982 roku, wydarzenie stało się znane jako Dzień Kantabrii.
Do dziś nie jest to jednak oficjalne święto Kantabrii, ponieważ nie zostało nigdy ustanowione przez wspólnotę autonomiczną. Świętem, któremu najbliżej założeniom do typowego dnia wspólnoty jest Dzień Instytucji Kantabrii (Día de las Instituciones de Cantabria). Przypada 28 lipca, na pamiątkę uchwalenia konstytucji Kantabrii w 1778 roku. Prowincja, która obowiązywała do 1801 roku uważana jest za początek nowoczesnej wspólnoty autonomicznej Kantabrii, ponieważ większość gmin tworzących obecny region została wtedy do niej włączona. Uroczystości (m. in. przemówienie Prezydenta) odbywają się w Casa de juntas de Puente San Miguel – budynku, który jest symbolem Kantabrii.

Día de La Montaña dosłownie oznacza Dzień Gór. To jednak jak najbardziej właściwe skojarzenie, bowiem La Montana to alternatywna nazwa dla Kantabrii (region położony jest w okolicy Gór Kantabryjskich).

Obchody Dnia Kantabrii

Nie stolica Santander, ale miasteczko Cabezón de la Sal jest gospodarzem Dnia Kantabrii. W ramach dnia regionalnego na ulicach pojawia się kolorowa i głośna procesja muzyków – solistów, tancerzy, orkiestr dętych, trubadurów, dudziarzy, osób grających na tamburynach, fletach, rebekach (instrument smyczkowy). Jednym z elementów uroczystości jest też konkurs, w którym lokalni muzycy z różnych części Kantabrii i spoza regionu grają na rabeli. To instrument przypominający skrzypce, niezwykle popularny w tej części Hiszpanii, stanowiący niejako wizytówkę tamtejszej kultury.

Kantabryjczycy pamiętają o najstarszych członkach społeczności, dlatego podczas dnia regionalnego odbywa się dla nich specjalne przyjecie. To dla nich świetna okazja, by przy posiłku i ciepłej czekoladzie powspominać dawne czasy czy potańczyć.

Przez kilka dni święta jednej z najbardziej zielonych wspólnot Hiszpanii odbywają się też: targi ceramiki i rękodzieła, wielka parada wozów zaprzężonych w konie i bydło, nabożeństwa ze śpiewem chóru w intencji mieszkańców regionu. Są też wspólne posiłki z lokalną żywnością, gdzie nie powinno zabraknąć takich produktów jak cydr jabłkowy, wino orujo oraz sera z mleka koziego i owczego.

W Dniu Kantabrii odbywają się także oficjalne uroczystości, których gospodarzem jest Parque del Conde de San Diego. Prezydent rządu Kantabrii wygłasza przemówienie, towarzyszą mu członkowie jego zarządu oraz burmistrzowie innych gmin.

Día de La Montaña celebrowane jest również poza Cabezón de la Sal, wiele miasteczek i wiosek ma swoje własne imprezy. Świętuje się podobnie, ale warto wspomnieć jeszcze o takich wydarzeniach jak pokazy zwierząt czy zawody sportowe. Oprócz tych typowych jak piłka nożna, koszykówka, wioślarstwo (bardzo popularne w tym regionie) Kantabria ma także swoje własne lokalne dyscypliny. Są to przede wszystkim różne odmiany kręgli, zapasy Aluche, Salto pasiego (odmiana skoku o tyczce), wyścigi garnków, palas (tenis plażowy) czy zawody w wycinaniu kłody.

Występowanie Dnia Kantabrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela14.08.2022Dzień Kantabrii 2022
Niedziela13.08.2023Dzień Kantabrii 2023
Niedziela10.08.2025Dzień Kantabrii 2025
Niedziela09.08.2026Dzień Kantabrii 2026
Niedziela08.08.2027Dzień Kantabrii 2027
Niedziela13.08.2028Dzień Kantabrii 2028
Niedziela12.08.2029Dzień Kantabrii 2029
Niedziela11.08.2030Dzień Kantabrii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Kantabria

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 sierpnia