Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Wniebowzięcia NMP w Hiszpanii zostało 110 dni, czyli 3 miesiące i 18 dni.

W 2024 roku Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii przypada na 15 sierpnia (czwartek).

Hiszpanie przy okazji świąt religijnych uwielbiają organizować na ulicach swoich miast barwne procesje. Tak jest m. in. podczas Wielkiego Tygodnia, Święta Trzech Króli a także Wniebowzięcia NMP, które obchodzone jest 15 sierpnia.


Kult maryjny w Hiszpanii

Wniebowzięcie Matki Bożej (Asunción de la Virgen) jest na Półwyspie Iberyjskim bardzo ważnym świętem narodowym, o czym świadczy nie tylko wysoka frekwencja podczas procesji. Hiszpanie, podobnie zresztą jak wiele innych narodów, wyznawali kult Maryi na długo przed ogłoszeniem dogmatu (ogłosił go papież Pius XII w 1950 roku, ale święto w Kościele obchodzone jest od VI wieku), który stwierdza, że Maryja została ciałem i duszą wzięta do nieba. Wiele miast uważa ją za swoją patronkę, hołd oddawali jej artyści, władcy, członkowie bractw, zakonów i oczywiście zwyczajni ludzie. Matka Boska znana jest na Półwyspie Iberyjskim pod różnymi przydomkami, np. na Wyspach Kanaryjskich jest to Matka Boża Candelaria, ze względu na ciemną twarz figurki znajdującej się w kościele w Teneryfie, nazywana La Morenita (Czarnulka). Miejscowość Serradilla koło Cáceres znana jest natomiast z rzeźby przedstawiającej matkę Jezusa w otoczeniu dzieci, dlatego nazywana jest Matką Bożą Dzieci.


Wniebowzięcia NMP w Hiszpanii

Jedno z najstarszych i najbardziej efektownych wydarzeń w dniu Wniebowzięcia NMP w Hiszpanii odbywa się w Elche. Zapoczątkowano je w czasach średniowiecznych, mówią o tym dwie legendy. Według pierwszej w ten sposób mieszkańcy upamiętnili odbicie Elche z rąk arabskich przez wojska aragońskie Jakuba I Zdobywcy w 1265 roku. Zgodnie z drugą w 1370 roku Morze Śródziemne wyrzuciło na brzeg figurę św. Marii oraz arkę z tekstem misterium. W bazylice św. Marii wystawiane jest dwudniowe przedstawienie, łączące elementy sakralne, muzyczne i teatralne. Zwieńczeniem tego spektakularnego widowiska jest moment, gdy z kopuły świątyni w specjalnej konstrukcji nazywanej la magrana zstępują aniołowie, by zabrać Maryję do nieba, a koronacji towarzyszą sztuczne ognie i dźwięki dzwonów. Co ciekawe, wszystkie role odgrywane są przez mężczyzn. O wyjątkowości Misterium z Elche świadczy fakt, że znajduje się ono na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO oraz oficjalnie zostało uznane za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

Warte uwagi wydarzenia podczas Wniebowzięcia NMP w Hiszpanii odbywają się także w Sewilli, gdzie odbywa się procesja Virgen de los Reyes, Walencji, Maladze, Toledo, Barcelonie czy Madrycie. Jest ona patronką stolicy oraz opiekunką strażaków, więc w Madrycie organizują oni procesję na cześć La Palomy, jak nazywają ją mieszkańcy tego miasta.

Uroczystości z upamiętnieniem wstąpienia matki Jezusa do nieba trwają do późnych godzin nocnych. Po procesjach i nabożeństwach ludzie bawią się na ulicach, organizowane są zajęcia religijne, przedstawienia historyczne, walki byków, pokazy fajerwerków, koncerty i wiele innych. Domy, budynki publiczne czy sklepy udekorowane są wizerunkami Maryi oraz kwiatami. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego jak mało kto potrafią łączyć zabawę z religią, a Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii jest tego najlepszym przykładem.

Występowanie Wniebowzięcia NMP w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek15.08.2022Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2022
Wtorek15.08.2023Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2023
Piątek15.08.2025Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2025
Sobota15.08.2026Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2026
Niedziela15.08.2027Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2027
Wtorek15.08.2028Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2028
Środa15.08.2029Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2029
Czwartek15.08.2030Wniebowzięcie NMP w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 sierpnia