Dzień Katalonii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Katalonii zostało 200 dni, czyli 6 miesięcy i 16 dni.

W 2024 roku Dzień Katalonii przypada na 11 września (środa).

Katalonia to piękny region, który kojarzy się przede wszystkim z bogatą kulturą i tradycją, wspaniałymi zabytkami, słonecznymi plażami, klubem FC Barcelona czy dążeniami niepodległościowymi. 11 września przypada jej święto.

Historia Dnia Katalonii

Dzień Narodowy Katalonii (Diada Nacional de Catalunya lub La Diada), jednej ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii, obchodzony jest 11 września. Co ciekawe, nie jest to data upamiętniająca wielkie zwycięstwo czy wprowadzenie ważnej uchwały. 11 września 1714 roku wojska Burbonów zdobyły Barcelonę w wojnie o sukcesję nad Hiszpanią. Święto jest hołdem dla powstańców, którzy przez wiele miesięcy bronili swojej ziemi przed Francuzami. Śmierć poniosło kilka tysięcy ludzi, na skutek zniszczenia miasta wielu zostało bezdomnych, do tego Katalonia na 100 lat utraciła swój Parlament i Generalitat, czyli rząd, który należał do pierwszych demokratycznych w Europie. Kataloński przestał być natomiast językiem urzędowym.

Dzień Narodowy Katalonii oficjalnie uchwalono w 1980 roku, ale jego historia sięga XIX wieku, pierwsze obchody odbyły się bowiem w 1886 roku. Zorganizowano wtedy mszę ku pamięci Obrońców Barcelony, którzy zginęli w 1714 roku. Dwa lata później odsłonięto pomnik Rafaela Casanovy (burmistrza Barcelony podczas oblężenia), który stał się później symbolem obchodów święta jak i tożsamości narodowej dla Katalończyków. Uroczystości związane z Diadą zdobywały coraz większą popularność, kiedy jednak do władzy w Hiszpanii doszedł Francisco Franco, który nigdy nie krył się z niechęcią do Katalonii, na długie lata zakazał świętowania. Mieszkańcy tego regionu bez obaw o represje mogli to zrobić dopiero po śmierci dyktatora.

Obchody Dnia Katalonii

Jest to dla Katalończyków ważne święto, przypominające o dramatycznych wydarzeniach i krwi, którą przelali ich przodkowie. Dlatego też ważnym punktem uroczystości jest złożenie kwiatów pod pomnikiem Rafaela Casanovy, oraz na Morowym Cmentarzu w Dzielnicy Gotyckiej, gdzie pochowani zostali powstańcy. Obchody mają też radosny charakter – przez cały dzień odbywają się koncerty, mieszkańcy tańczą sardanę (taniec kataloński), nie może zabraknąć degustacji lokalnych potraw czy wina oraz niezwykłych wież z ... ludzi. Ta lokalna tradycja, której sława dawno wyszła poza Katalonię. Castellers, czyli osoby tworzące wieże, potrafią zbudować konstrukcje o wysokości 10 metrów. Do takiej wieży potrzeba zwykle około 500 ludzi i kilkunastu minut. Na jej czele zazwyczaj znajduje się dziecko - kiedy uniesie rękę w górę, jest to znak, że wieża jest gotowa.

Ulice, domy i samochody przystrojone są oczywiście flagami Katalonii (Senyera), ludzie mają pomalowane twarze w narodowych barwach, zakładają koszulki klubu FC Barcelona. Najbardziej zagorzali zwolennicy separatyzmu obnoszą się natomiast z flagą Estelada, która bezpośrednio nawiązuje do odłączenia się od Hiszpanii. 11 września to dla Katalończyków bowiem najlepsza okazja, by zamanifestować dążenia niepodległościowe. Wiele osób uczestniczy w pokojowych demonstracjach, a szerokim echem odbiły się zwłaszcza dwa wydarzenia. W 2013 roku obywatele stworzyli ludzki łańcuch o długości 400 kilometrów wzdłuż wybrzeża Katalonii. Rok później, z okazji 300- lecia zdobycia Barcelony przez Burbonów, około 1,8 miliona ludzi zgromadziło się na ulicach miasta i utworzyło ogromną literę „V”, co odnosiło się do głosowania w referendum (od słowa „votar").

Diada Nacional de Catalunya to oczywiście dzień wolny od pracy, pozamykane są sklepy, firmy. Z drugiej strony wiele muzeów i obiektów kulturalnych oferuje darmowe zwiedzanie.

Występowanie Dnia Katalonii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela11.09.2022Dzień Katalonii 2022
Poniedziałek11.09.2023Dzień Katalonii 2023
Czwartek11.09.2025Dzień Katalonii 2025
Piątek11.09.2026Dzień Katalonii 2026
Sobota11.09.2027Dzień Katalonii 2027
Poniedziałek11.09.2028Dzień Katalonii 2028
Wtorek11.09.2029Dzień Katalonii 2029
Środa11.09.2030Dzień Katalonii 2030

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Katalonia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 września