Narodowe Święto Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Narodowego Święta Hiszpanii zostały 82 dni, czyli 2 miesiące i 21 dni.

W 2024 roku Narodowe Święto Hiszpanii przypada na 12 października (sobota).

Hiszpania (wraz z Portugalią) to pierwsze mocarstwo kolonialne. O dawnej sile świadczy chociażby odkrycie Ameryki przez Kolumba. Dziś o tych czasach świetności przypomina Dzień Hiszpanii, czyli Fiesta Nacional de España, obchodzony 12 października.

Odkrycie Ameryki

Odkrycie Ameryki to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. W momencie kiedy Krzysztof Kolumb zdobył nieznany wcześniej ląd, życie Europejczyków jak i Amerykanów zmieniło się na zawsze. „Spotkanie dwóch światów” niosło za sobą wiele konsekwencji politycznych, gospodarczych czy kulturalnych w skali globalnej, ale dla samej Hiszpanii był to początek rozwoju wielkiego imperium.

Warto pamiętać, że Kolumb był Włochem, ale miał silne więzi z Hiszpanią. Mieszkał tu przez wiele lat, i to król Ferdynand i królowa Izabela wysłali go, aby odkrył nowy świat. W Barcelonie znajduje się jego piękny pomnik, umieszczony na 60-metrowej wieży. Podróżnik symbolicznie wskazuje palcem na Stany Zjednoczone Ameryki.

Historia Dnia Hiszpanii

Na Półwyspie Iberyjskim jeszcze w XIX wieku podejmowano różne inicjatywy upamiętniające dokonania słynnego żeglarza. W 1892 roku, w 400 rocznicę odkrycia, królowa María Cristina de Habsburgo-Lorena ogłosiła święto narodowe 12 października. Ważnym wydarzeniem były obchody w 1935 roku w Madrycie. Ramiro de Maeztu wygłosił przemówienie w Akademii Hiszpańskiej na temat odkrycia i kolonizacji Ameryki, wydano też inauguracyjny numer dwutygodnika Hispanidad. Święto nosiło wtedy nazwę Día de la Hispanidad, co miało podkreślić związek Hiszpanii z międzynarodową społecznością latynoską. Prawnie uregulowane zostało w 1958 roku, za czasów panowania Franco. Kolejny raz oficjalnie uchwalono je 27 listopada 1981 roku, już po przywróceniu demokracji i uchwaleniu hiszpańskiej konstytucji z 1978 roku. Przez te wszystkie lata celebrowane było pod różnymi nazwami, także jako Dzień Kolumba czy Dzień Dziedzictwa Hiszpańskiego. Dziś stosuje się je zamiennie, ale zgodnie z uchwałą z 1987 roku oficjalna nazwa brzmi Fiesta Nacional de España.

Obchody Dnia Hiszpanii

Dzień Hiszpanii to święto państwowe, a więc jest to dzień wolny od pracy, szkoły i większość firm są zamknięte. Główne obchody mają miejsce w stolicy, gdzie odbywa się uroczysta defilada wojskowa pod przewodnictwem króla. W wydarzeniu udział biorą udział członkowie rodziny królewskiej, premier, ministrowie czy goście z zagranicy. Punktem kulminacyjnym jest efektowny pokaz podniebnych akrobacji hiszpańskich sił powietrznych, konkretnie zespołu Patrulla Aguila. Samoloty nad trasą defilady wypuszczają smugi żółtego i czerwonego dymu, który odnosi się do hiszpańskiej flagi. Uczestnicy mogą także podziwiać koncert Orkiestry Straży Królewskiej. Po paradzie król i królowa Hiszpanii organizują tradycyjne przyjęcie w Pałacu Królewskim, na którym obecni są m. in. członkowie rządu i ludzie z różnych kręgów życia społecznego w Hiszpanii.

W pozostałych miastach, zwłaszcza stolicach regionów także mają miejsce oficjalne uroczystości i parady z udziałem lokalnych władz, a z okazji święta w całym kraju można bezpłatnie zwiedzać państwowe muzea, choćby słynne Muzeum Prado w Madrycie. W tym dniu odbywa się również wiele imprez, jak koncerty, spektakle teatralne czy zabawy dla dzieci.

Święto obchodzone jest też w innych krajach, np. w USA (Columbus Day) i Argentynie (Día de la Raza).

Występowanie Narodowego Święta Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa12.10.2022Narodowe Święto Hiszpanii 2022
Czwartek12.10.2023Narodowe Święto Hiszpanii 2023
Niedziela12.10.2025Narodowe Święto Hiszpanii 2025
Poniedziałek12.10.2026Narodowe Święto Hiszpanii 2026
Wtorek12.10.2027Narodowe Święto Hiszpanii 2027
Czwartek12.10.2028Narodowe Święto Hiszpanii 2028
Piątek12.10.2029Narodowe Święto Hiszpanii 2029
Sobota12.10.2030Narodowe Święto Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 12 października