Dzień Asturii 2024

Obchody Dnia Asturii były 28 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Asturii przypadły na 8 września (niedziela).

Historia Dnia Asturii

Dzień Asturii (Día de Asturias) to święto państwowe w tej wspólnocie, które przypada 8 września każdego roku. W tym dniu tradycyjnie obchodzone są narodziny Matki Boskiej z Covadonga, patronki Asturii. Jest ona opiekunką tego regionu od setek lat, a zgodnie z legendą, pomogła wygrać chrześcijańskim wojskom pod dowództwem Pelagiusza z Maurami w Bitwie pod Covadongą, około 722 roku n.e. Przez wiele lat panowali oni nad Półwyspem Iberyjskim, a zwycięskie starcie uważane jest za początek rekonkwisty, czyli wypędzenia muzułmanów z tego terenu. Asturczycy sukces w tej bitwie zawdzięczają posągowi Matki Boskiej, który znajduje się w jaskini w pobliżu wioski Covadonga.

Na cześć tego wydarzenia uchwalono Dzień Asturii, w ustawie z 28 czerwca 1984 roku znalazł się także zapis, że corocznie będzie ono odbywać się w innym mieście, określonym przez Radę Zarządzającą Księstwa Asturii. Gospodarzem pierwszego święta było niewielkie miasteczko Cangas de Onís, tam na początku VIII wieku mieszkał bowiem założyciel Królestwa Asturii, wspomniany Pelagiusz. Kolejne edycje odbywały się m. in. w Gijon, Oviedo czy Avilés.

Korzenie regionalnego święta sięgają dalej niż 1984 roku, bowiem wcześniej celebrowano 25 maja, na cześć powstania Oviedo przeciwko inwazji napoleońskiej w 1808 roku.

Obchody Dnia Asturii

Główne obchody Dnia Asturii przypadają na 8 września, ale zabawa zaczyna się już kilka dni wcześniej. W mieście wybranym na gospodarza święta odbywają się: parady zespołów dudowych, targi rzemieślnicze, targi książki, zawody sportowe, wystawy czy degustacje lokalnych potraw i win, zwłaszcza owoców morza, gulaszu z fasoli, cydru jabłkowego.

Dla wielu osób, zwłaszcza praktykujących katolików, ważnym punktem obchodów jest udział w nabożeństwach ku czci Dziewicy z Covadonga. Najbardziej znane odbywają się katedrze San Salvador w Oviedo oraz w wiosce Covadonga. W świątyni Oviedo przechowywany jest ważny artefakt - Drewniany Krzyż Zwycięstwa, który Pelagiusz miał podczas słynnej bitwy z muzułmanami. Jest on umieszczony na fladze i herbie autonomicznej wspólnoty Asturii. Natomiast grota w Covadondze jest częstym celem pielgrzymek, znajduje się tam pomnik patronki na tronie, odzianej w suknię i płaszcz. Figura ozdobiona jest złotą różą, którą złożył w ofierze papież Jan Paweł II.

W Dniu Asturii wręczane są też medale najbardziej zasłużonym obywatelem lub instytucjom regionu. To uroczysta ceremonia, a udział w niej biorą burmistrzowie, posłowie, przedstawiciele biznesu, świata kultury czy nauki. Każdego roku przyznawanych jest osiem medali, dwa złote i sześć srebrnych. Nagrodę pierwszy raz przyznano w 1986 roku, otrzymał ją Flip VI, ówczesny książę Asturii. W 2014 roku został królem Hiszpanii.

Święto Asturii to dzień wolny od pracy, a to dla mieszkańców tego regionu oznacza możliwość odpoczynku. Wielu Asturczyków korzysta więc z okazji, aby odpocząć i spotkać się ze znajomymi, zrobić grilla czy wybrać się na plaże. W końcu w Asturii nie brakuje kąpielisk, choćby na Zielonym Wybrzeżu (Costa Verde).

Występowanie Dnia Asturii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek08.09.2022Dzień Asturii 2022
Piątek08.09.2023Dzień Asturii 2023
Poniedziałek08.09.2025Dzień Asturii 2025
Wtorek08.09.2026Dzień Asturii 2026
Środa08.09.2027Dzień Asturii 2027
Piątek08.09.2028Dzień Asturii 2028
Sobota08.09.2029Dzień Asturii 2029
Niedziela08.09.2030Dzień Asturii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Asturia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 września